На каква възраст детето започва да сънува?
Според международни изследвания в областта на пренаталната психология това се случва още в корема на майката -след 24-ата седмица
Вероятно плодът сънува звуци, а новороденото – неясни картини и светлини. Предполага се, че бебетата не сънуват кошмари, защото чувството за страх се развива около втората година. Между 3 и 5 години съновиденията са накъсани. В тях детето е по-скоро пасивен участник, докато в по-късна възраст то се включва в действията, които могат да бъдат изпълнени с тревога и напрежение. Сънищата на момичетата и момчетата над 14 години не се разглеждат като различни от тези на възрастните.
Специалистите класифицират детските съновидения в три групи. Първата обединява отраженията на преживяното през деня. В тях местата и ситуациите са близки до реалните. Тези нощни преживявания дават поглед върху интересите и светоусещането на детето.
Във фантастичните сънища се появяват желания и копнежи, които изглеждат невъзможни в истинския живот. Те разкриват въображението и креативността на детето и могат да бъдат много детайлни. Понякога споменът от преживяното през нощта може да съпътства детето през целия ден и то да желае отново да се срещне със съня си.
За да разберете какво се случва в душата му, провокирайте детето да ви разказва сънищата си. Изслушвайте го, без да коментирате и тълкувате, съветват психолозите. Така ще му помогнете да се отърси от евентуално безпокойство.
Друг вариант е детето да рисува сънищата си. Техният „език“ винаги е символичен. Например, ако вашият син или дъщеря сънува, че отново е бебе, това е знак, че има нужда от повече внимание и близост. Безкрайното падане издава объркване и несигурност. То се появява в нощните преживявания най-вече при започване на нов етап в живота – тръгване на детска градина, смяна на училище. Животните често присъстват в сънищата на хлапетата. Котката се свързва с желанието за повече гушкане, а лъвът – с нуждата от сила. Промъкването на опасни чудовища може да е знак, че детето се конфронтира с черти на собствената си личност, които вероятно не харесва. По същия начин се преработват и преживявания с хора, от който то се е чувствало застрашено.
Кражбата символизира загуба. Възможно е детето да изпитва душевна болка, затова непременно му помогнете да се справи с проблема. Ако насън то е в пещера и не иска да излиза от нея, може би се чувства самотно и има нужда от социални контакти. Имайте предвид, че периодичната поява на един и същи кошмар недвусмислено сигнализира за проблем.
Любопитно е, че училището рядко присъства в детските сънища, макар че там преминава голяма част от деня на ученика.
Add comment