Във всички приказки пише как прекрасният принц се бори за правото да бъде с прекрасната принцеса и обикновено всичко свършва със сватбата
А нали именно след сватбата най-главното едва започва…
Тревогата и едновременно стремежът на човека към безопасност пораждат т. нар. „негативен метод на мислене„. Това означава, че е по-лесно да се мисли за лошото, отколкото за хубавото. Човек може да си рисува страшни картини, опитвайки се по този начин да изчисли всички рискове и да се подготви морално за загуба или за друг неблагоприятен изход от ситуацията. Тези опити за подготовка всъщност програмират човека за неуспех.
Хората с високо ниво на тревога също притежават митологично мислене и са склонни да вярват в суеверия. Те смятат, че не бива силно да се радват на нещо хубаво, тъй като след хубавото обезателно ще последва нещо лошо, и то със същата или дори по-голяма сила. Митологичното съзнание е способно да свързва помежду им всички възможни събития в света в причинно-следствена верига, макар никой да не знае дали съществува наистина такава връзка. Така например една жена споделила пред приятелка, че преди да роди първото си дете, непрекъснато виждала в сладкия пипер малки семчици – „дечица“, а преди да зачене второто си дете, намерила перла в една мида и решила, че това е добър знак.
Хората с „негативен метод на мислене“ разглеждат недостатъците на другите под микроскоп и дори в приятните моменти са способни да откриват „лъжица катран“. Например мъж подарява на жена си цветя, а тя го упреква, че е похарчил много пари. Много по-лесно е да си представим семейство, чиито членове са се събрали и всички заедно се карат на съпруга, отколкото семейство, в което го хвалят. По-лесно се мисли за лошото – по този парадоксален начин човек се стреми към безопасност.
Откъде е у нас това постоянно усещане за опасност?
Корените на този проблем отвеждат, към земеделската култура. Земеделците са склонни към борба за власт, към войни и трагедии. Земеделецът усеща властта, тъй като той е способен да дава живот, засаждайки зърно, при това не знае дали то ще даде реколта или не. Земеделецът е принуден и да защитава своята територия и своите добиви. Ако се вземат сюжети от приказките за земеделци, ще видим, че героят се бори за своята любов или за богатството и трона, убива някого, мами други и преодолява много препятствия. В сюжета винаги е заложена някаква трагедия и този сценарий на живота ние усвояваме несъзнателно още от детството си.
Въпреки че всички приказки са с добър край, все пак се налага героят да плати дадена цена, за да успее.
Add comment