Малкото дете си има своите страхове и тревоги като възрастния човек
Но заради скромния си житейски опит то не знае как да се отърсва от потискащото действие на негативните мисли и емоции. Обяснете, че те са като плевели сред цветята. Плевелите трябва да се изкоренят, за да не пречат на цветята да растат. Чрез тази метафора детето ще разбере, че вътрешният му свят е неговата лична градина, която се нуждае от грижи.
Техниките за освобождаване от неприятните мисли разчитат на детското въображение. Например кажете на вашия син или дъщеря, че в съзнанието си има невидим превключвател, който превръща лошите мисли в добри. Когато забележите потиснато настроение, напомнете: време е за превключвателя.
Смяна на диска е подобна техника. С нея провокирайте детето да гледана неприятната ситуация като на зле направен филм. Най-лесно е да го замени с хубав. Може героите да останат същите, но с въображението си да ги постави в друг сюжет.
С техниката „гюле“ предложете негативната мисъл да добие образ на тежка оловна топка. Нека детето да зареди с нея въображаемото си оръдие и да я изстреля колкото може по-далече – там, където погледът не стига.
Играта на противоположности е похват за неутрализиране на мрачни мисли. Вместо детето да си повтаря “ не мога с нищо да се справя“, нека каже „успявам да се справя“. Припомнете му, че негативните мисли са като досадна муха, която постоянно се връща, но в него е силата да я прогони.
Насърчавайте го да си измисли под формата на образ или словесна формула собствена защита срещу неприятни усещания. Внушете му, че трябва да противодейства на лошите мисли и от него зависи дали ще позволи те да го
тормозят, или не.
Add comment