Всеки пази в дома си нещо мило, сантиментално и ценно. В повечето случаи обаче подобни неща стоят скрити в някой шкаф, вместо да ни заобикалят и радват всеки ден.
Помните ли онези тетрадки, в които като деца сте записвали любими мисли, сентенции и притчи? А разполагате ли с един куп стари писма от времето, когато не сте знаели какво е електронна поща? Значи имате почти всичко необходимо, за да превърнете стария скрин в оживял спомен с помощта на едно от най-древните изкуства – декупажа.
В миналото най-често били използвани изображения на цветя, ангелчета, животни и пасторални сцени. Наименованието на това приложно изкуство произлиза от френската дума de coupe – рязане, или decoupage – изрезка. В основата на декупажа е един вид изготвяне на колаж и апликирането му върху различни видове повърхност – дърво, метал, плат, както и върху всеки предмет или елемент от обзавеждането – кутии, рамки, вази, столове, маси, шкафове. Всъщност техниките за декупаж са много – салфетна техника, 3D техника,
художествен декупаж, употреба на орнаменти от покривки, завеси, платове или тапети, техника със спрей, с вакса и варак, техники с релефна паста и още куп други.
Първото, което ви е необходимо, е обект за декориране.
Не е задължително той да е стар и неугледен. Всъщност с декупажа можете просто да обновите или акцентирате върху дадена мебел или вещ. По-големите повърхности предразполагат към повече креативност и възможност да се развихрите. Маса, скрин, шкафче или гардероб ще ви свършат чудесна работа. Ако пък не сте сигурни в сръчността си, можете да изберете и нещо по-малко и по-незабележимо.
След като изберете обекта, е време да се спрете и на подходящ мотив. Старо писмо, снимка, плакат или пък карти от атлас, а може и обикновена трипластова салфетка или парче тънък тапет, пише в. „Телеграф“. Всъщност можете да използвате каквото пожелаете.
Хубаво е още в началото да обработите повърхността, ако има нужда. Използвайте шлайфмашина или шкурка. След това трябва да положите основата, върху която ще работите – бял акрилен грунд или латекс, за да може желаният от вас орнамент да изпъкне по-добре и да съхрани естествените си цветове. Ако искате някоя част да остане небоядисана, използвайте хартиено тиксо.
Когато обектът изсъхне напълно, вземете избраната вече декорация и я навлажнете леко с вода, а след това нанесете лепило за декупаж от обратната страна. Наложете внимателно мотива върху повърхността и минете внимателно с малко валяче отгоре, като внимавате да не скъсате мотива и да не се получат гънки. За да постигнете по-реален ефект, вземете малко тъмна пастелна боя и с внимателни движения с четката обиколете очертанията на изрезката. След това минете празните повърхности с байц. Ако сте постигнали искания ефект, нанесете 2-3 тънки слоя акрилен лак. Изчакайте да изсъхне напълно!
За техниката със спрей и орнаменти ви трябват някакви стари пердета от ажурен плат, дантела или плетени карета. Покривате избрания обект с плата и след това препръсквате повърхността със спрея. Оставяте го да изсъхне, махате плата и се наслаждавате на резултата. За да се задържи той по- дълго време, можете накрая отново да нанесете акрилен лак. Последното задължително условие за декупажа е да го правите с желание, настроение и вдъхновение.
Използвайте всяка красива картина, всяка любима снимка или спомен и им вдъхнете живот посредством вещите и мебелите, които ви заобикалят. Така ще им се наслаждавате всеки ден и ще ги споделяте. Няма нищо по-хубаво от споделените спомени и удовлетворението от добре свършената работа.
Add comment