Книгата възпитава, дава житейски опит и тренира концентрацията
Приказка за лека нощ – това е прекрасен семеен ритуал. Четенето на глас далеч надхвърля приятния и бърз начин за пришиване на детето. Гушкането в леглото, докато прелиствате страниците, е специално време, което едновременно учи и свързва. Някои днешни родители заменят книгата, като пускат аудиозапис на приказка или анимационен филм. Но това съвсем не е същото. Така губите контакта с детето и му отнемате възможността за пълноценно възприемане на историята и текста, тъй като то не може веднага да ви попита за значението на непозната дума или за действията на героите.
Изследванията сочат, че четенето на детето от ранна възраст повишава коефициента му на интелигентност. През 2-3-ия месец бебето започва да проявяват интерес към контрастни черно-бели мотиви. Сложете го в скута си и вземете подходяща илюстрована книжка, като я държите на 30-35 см от лицето му. Очертавайте фигурите с пръст и ги описвайте словесно, за да предизвикате внимание. На тази възраст то може да се задържи за много кратко, затова използвайте заниманието най-вече за удоволствие. След два-три месеца бебето протяга ръчички в опит да хване книгата и да се забавлява. Превърнете това в част от дневния режим.
Много е важно да се съобразявате с развитието на детето. В ранна възраст не му четете така, както четете на себе си наум. Трябва да изиграете историята, за да събудите любопитство. Римуваните кратки стихчета са чудесни за начало. След това идва ред на класическите приказки. Колкото повече четете и говорите на детето, толкова по-рано то може да проговори. Когато чува вашия глас и усеща присъствието ви, малкият човек се чувства спокоен и обичан, което му позволява да се развива пълноценно.
Докато четете, поотрасналото дете тренира концентрацията си. А историята, която чува, го въвлича във въображаем свят. Там то се учи да мечтае и да вярва в доброто. Обогатява своя речников запас и неусетно започва да различава цифри и букви. Когато приказката е близка до реалния живот, у детето се стимулират социални умения. То по-лесно си обяснява случващото се около него, собствените си емоции и преживявания. Започва да търси причината и следствието, като по този начин се упражнява в логическо мислене. Научава се да преценява кое е правилно и кое – не. Разсъждава за последствията от действията. Всичко това допринася за придобиване на своеобразен житейски опит.
Опитайте се максимално дълго да запазите семейния ритуал. Четете на детето всяка вечер, а когато започне да срича – нека то чете на вас. Така поощрявате интереса към книгата и знанието, създавате ценни спомени и трайни навици, които вашият наследник един ден ще поиска да изгради у собствените си деца.
Add comment