Знаете ли, че България е водещ производител на лавандула веднага след „братята по лавандула“ французите?
Тя е толкова популярна заради етеричното масло, което се добива от цветовете й и което се използва широко в козметиката. Но лавандулата е известна от древността и като лечебно растение, и като подправка. Може да гледате лавандула в двора и в дома си, тя е предпочитана и като подарък -символизира невинност и отдаденост. Ако имате лавандула у дома, осигурете й достъп до слънчева светлина, но я пазете от вятъра. Ако я засадите в градината си, най-добре го направете близо до някакъв плет или стена, за да бъде предпазена от течение.
Етеричното масло от лавандула притежава силно действие срещу вируси, гъбички и др. То не бива да се маже директно, а в смес с друг мехлем. То е и първа помощ при изгаряния.
Сигурно ви е познат старият трик да сложите сушена лавандула във възглавницата си, ако имате проблеми със съня. Това е така, защото лавандулата успокоява нервите, главоболието, сърцебиенето, а също и менструалните болки. В период на грип може да ароматизирате къщата си редовно славандулови изпарения (например чрез аромалампа) и всички у дома ще бъдете по-здрави.
Италианци, испанци и французи обичат да готвят с лавандула. В готварството тя се използва главно във формата на сушени листа. Свежи листа лавандула може да добавите в някоя напитка, например лимонада, за украса и за аромат. Също така има рецепти за сладолед и някои сладкиши, в които лавандулата трябва да е прясна. Във френската кухня съществуват някои сосове с лавандула. Подправката пасва и на сирена, задушено месо, риба и зеленчуци. Тя се съчетава добре с градински чай, копър и мащерка.
Add comment