Като бяха по-малки, чудесно се разбираха, а сега постоянно се карат“, споделя майката на Мишо (13), Алекс (11) и Соня (9)
Мирът между децата вкъщи лесно може да се възстанови с помощта на няколко простички правила, твърдят психолозите. Според тях най-честата причина за дрязгите е неуместното и нетактично поведение от страна на родителите.
Те съветват:
Дайте право на братята и сестрите да изпитват негативни чувства един към друг, като ги учите да контролират емоциите си и да ги изразяват по подходящ начин. При конфликт не се намесвайте в ролята на съдия. Достатъчно е да изслушате всички страни. Когато децата изкажат на глас претенциите и становището си, взаимната им враждебност намалява и е много възможно да се справят със ситуацията без ваше участие.
Не забравяйте, че по-големите братя и сестри си остават деца. Не бива да ги товарите с отговорности само защото са каки и батковци. Те не са длъжни да търпят, помагат и забавляват малките.
Не лепете етикети – Мишо е нашият умник, а Алекс е отличен спортист. По този начин обезсмисляте развитието на Алекс в областта на математиката и другите точни науки, а брат му едва ли ще иска да се доказва на терена. Освен това всяко дете в известна степен се чувства принудено да поддържа вече създадения имидж дори когато интересите му вземат друга посока.
Не се отнасяйте с тях еднакво, а се съобразявайте с индивидуалността им. Отделяйте време и внимание в зависимост от потребностите на всеки. Някои са по-самостоятелни, други имат нужда да споделят с подробности и да търсят съвет. Максимално се въздържайте от сравнения пред самите тях, за да не пораждате ревност и нездрава конкуренция.
По-малките не знаят какво е партньорство, затова ги научете в конкретни и реални ситуации. Най-напред открийте общите интереси на вашите синове и дъщери. След това им подскажете дейности, които могат с удоволствие да извършват заедно, като взаимно си помагат.
Внимателно подхождайте към техните взаимоотношения. Ако едното дете е обидило другото, дайте възможност на виновното да се извини и да утеши своя брат или сестра. Така ще му покажете, че човек може да поправя грешките си.
Не подминавайте без внимание и добра дума всяка спонтанна проява на грижа и помощ между децата. Давайте за пример подобни мили случки и добри модели за подражание от вашите ранни години, пише „Всичко за семейството“. Това е чудесен начин да вкорените в детското съзнание важността на семейството и силната връзка между членовете му.
Add comment