Всеки тийнейджър е различен от останалите
И все пак, освен бунтарството, има и още нещо, което обединява всички млади хора – илюзиите.
„От мен нищо не става“. Когато тази фраза се загнезди в съзнанието на подрастващите и се превърне във фиксидея, тя може да стане изключително опасна за развитието им. Ако тийнейджърът получава повече критики, отколкото похвали, независимо дали те идват от родителите, учителите или връстниците му, той започва да ги възприема като реална и обективна оценка на личността си. Това води до липса на мотивация, депресивни състояния, отчуждение, затваряне в себе си.
„Има време за всичко“. Научете детето си да мисли най-вече за момента и за близкото бъдеще. Фиксирайки плановете си за подобряване на оценките, на външния вид, за организиране на пътувания и други забавления в неопределена точка в бъдещето, тийнейджърът прекарва дните си в безкраен мързел и бездействие, убеждавайки се сам, че има цялото време на света. Ако зацикли в рутината, може би никога няма да започне да осъществява плановете си.
“ Другите не ми трябват“. Въпреки самостоятелността, към която всеки се стреми, човекът все пак е “ социално животно“. Не може да оцелее и да се чувства добре без общуването със себеподобни. Ако тийнейджърът упорито отказва всякакъв контакт с когото и да било, не го отдавайте на временен каприз. Поговорете сериозно с него и обсъдете причината. Може би се притеснява от самия себе си, не може да превъзмогне скорошна раздяла или караница. Ако от малък е така и никога не имал адекватен контакт с връстници, не се колебайте да се обърнете към специалист. Доброволната и безпричинна изолация би могла да е начало на някои психологически заболявания.
„Непобедим съм“. Понеже още са близо до детството, повечето тийнове смятат, че в каквито и каши да се забъркат, родителите им ще успеят да ги измъкнат. Само че майките и бащите често се озовават пред ситуации, с които самите те не могат да се справят.
Затова се стремете всекидневно да развивате чувството за отговорност на детето си, като ясно му показвате, че всяко действие има последици.
„Аз съм безсмъртен“. Почти няма млад човек, който да си представя, че би могъл тежко да се разболее. Затова 13-19-годишните рядко пазят здравето си. Не си доспиват, пият, пушат, някои от тях посягат към наркотиците, правят секс без предпазни средства, отдават се на екстремни спортове. Вместо да четете конско на юношата, му обяснете откъде да научи повече за човешкото здраве.
„Рано ми е за деца“. Фактът, че синът или дъщеря ви още не мисли за бебета, съвсем не означава, че не може да ги създава. В случая има само едно решение – никакъв секс без предпазни средства.
Add comment