Предлагаме ви няколко хитрости, които поне за известно време ще ви помогнат да залъжете празния стомах
Яжте в определени часове. Това най-обикновено правило важи за всеки рационален и балансиран режим на хранене. То осигурява отлично усвояване на отделните нутриенти и голяма работоспособност. Придържайте се към четирикратния режим на хранене – закуска, обяд и вечеря плюс едно междинно ядене към 10-11 или към 16 часа в зависимост от дневната ви ангажираност. Този ритъм не допуска появата на вълчи глад, чувство за слабост, сърцебиене и други неприятни усещания, характерни за пригладняването. Не прекалявайте с количествата, яжте редовно, бавно и се наслаждавайте на храната.
Ярките цветове засилват апетита, твърдят психолозите. Имайте го предвид, когато избирате посудата си. Светлосиньото е най-подходящо, ако искате да намалите глада.
Спортът пренасочва вниманието и тушира усещането за глад.
Осигурете си 7-8 часа нощен сън, за да се заредите с достатъчно енергия.
Включете в менюто си повече плодове.
Заниманията със спорт отвличат мислите от храната и енергизират организма. Интересната книга също пренасочва вниманието, а горещата вана отпуска тялото и тушира апетита.
Дълбокото вдишване на чист въздух и уханието на приятни аромати могат да успокоят празния стомах. Етеричните масла влияят не само на емоциите, а и на възприятието за глад и ситост. Ароматерапевтите твърдят, че всеки човек е податлив на различни миризми, затова трябва да откриете своята. Специално за контрол на апетита те препоръчват лимон, жасмин, грейпфрут, портокал, ванилия, иланг-иланг, джинджифил. Освен да добавите няколко капки маслен извлек във ваната или в аромалампа, може да си приготвите и благовонни бурканчета, от които да вдишате в пристъп на глад. Напълнете ги с едра морска сол и капнете от предпочитаното етерично масло. Солта го попива и запазва силата на аромата му.
Мийте зъбите по-често. Този условен рефлекс действа на подсъзнателно ниво. Организмът го разчита като действие, което се извършва след ядене.
Add comment