В петък вечер се наслаждавате на мисълта, че в събота ще може да поспите някой друг час повече
Вместо познатото звънене обаче усещате познатото нашествие на най-малкия член в семейството. Той доволно обявява „Наспах се“ и иска внимание.
Чудите се дали, ако го слагате по-късно в леглото вечер, ще си осигурите и по-късно ставане в почивните дни. Нищо подобно, уверяват специалистите. Когато детето е преуморено, сънят му е непълноценен – спи по-неспокойно и не достатъчно дълбоко. Това става повод и за ранното събуждане. Според биологичните си потребности малките се нуждаят от 12-14 часа сън в денонощието, в които влиза и следобедната дрямка. Ако се опитате да промените този ритъм, измествайки обичайното време за лягане, ще намалите качеството на съня и неговата полезност.
Ранното ставане е от онези детски прояви, които с времето си отиват. Въпросът е как да преминете през този период, без да се лишите от малко повече сън поне през уикенда. Когато детето пристигне и ви събуди, кажете, че ви трябват още 15-ина минути да останете в леглото, за да се разсъните. Научете го, че денят не започва с отварянето на очи. Не му давайте веднага закуска и не започвайте с игрите още със ставането.
Ако е около 4-годишно, обясните, че когато у дома е тихо сутрин, значи е по-добре да си остане в стаята известно време и да разглежда книжки. Може да използвате и таймер. Когато детето се събуди преди сигнала, нека се опита да поспи още малко или да остане в леглото, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment