Как да върнем формата за пролетта и да не позволяваме кантарът да ни разочарова, при това напълно здравословно
Това са съветите на известният диетолог и специалист по хранене д-р Енджи Касабие. Наскоро тя стана Жена на годината в Ливан.
В зимните дни имаме нужда от малко повече въглехидрати и храна с по-висока енергийна стойност. Посягаме повече към хляба, картофите и ориза. Характерно е и че търсим по-топли манджи, супи. Услажда ни се и туршията, която всички обичаме. Тя не е калорична, но е много солена, а солта забавя обмяната на веществата, оформя целулит. Не сте ли забелязали, че след като сте яли суши със соления соев сос или туршия, на следващия ден може да сте поподпухнали?
Ние имаме нужда от калории, но и през зимата може да ги получим с качествена и здравословна храна. Важно е да поддържаме балансирано хранене. Това означава да хапваме редовно, преди да усетим глад. Ако седнем на масата гладни, ще ядем бързо и ще прекалим с количеството, защото организмът иска да навакса. И след 20-30 минути, вместо да усетим ситост, ще разберем, че сме преяли и ни е тежко.
Когато усетим лек глад трябва ли да хапнем нещо?
Добре е през 3-4 часа да хапваме по нещо малко, не да чакаме да усетим глад. И не бива да прекаляваме с количеството. Хубаво е през зимата да ядем повече супа, но не и да си поръчваме към нея основно и десерт, а тя да е основното ни хранене. Сега салатите не са в толкова голямо количество като през лятото, но е добре едно хранене в седмицата да се замества с повече броколи. Те са добър антиоксидант, богати са на фибри и намаляват риска от карцином. Печеният картоф също може да замести едно хранене, пише списание „За жената“.
Add comment