Няма идеални хора, но някои шефове са в състояние да ви изкарат извън нерви
Дразни се, когато взимате законния си отпуск. Помислете дали той няма основателна причина за това. Възможно е вие постоянно да се бавите с работата си, а вашият отпуск ще попречи на завършването на важен проект. Или вашата почивка съвпада с най-натоварения период за фирмата. Ако не е така, може би шефът ви обича да манипулира: иска да ви внуши чувство за вина. Особено го дразни, че вие излизате в отпуск, а той – не. Вместо да преживявате, дайте на шефа си „изпитателен срок“ от 3-4 месеца, за да определите причините за поведението му. А преди отпуска направете списък със задачите, които трябва да свършите. Уговорете се с колегите си кой ще ви замества.
Важно: Убедете се, че сте зачертали всички точки в списъка и излизате в отпуск без „дългове“.
Дава ми лични задачи, макар да не съм му личен секретар. Ако шефът ви кара да му купувате обяд или да прескочите до аптеката, такова отношение трябва да прекратите незабавно. Иначе той ще иска още и още. Тактично му кажете, че в момента имате много работа. И ако се налага да я прекъснете, ще пострада фирмата. Важно: Опитайте да си намерите заместник. Например предложете задачата да бъде изпълнена от стажант или от секретарката на отдела.
Иска да ми е приятел във Фейсбук. Вашата реакция до голяма степен зависи от това в каква област работите, коментира Гликмън. Ако примерно се занимавате с пиар или журналистика, общуването в социалните мрежи е част от вашата работа. Но в същото време това не означава, че вашият началник трябва да вижда всичко. Най-напред поставете ограничение за вашата лична информация. Ако ви е неловко да смесвате личния и професионалния си живот, смело игнорирайте поканата за приятелство, дори тя да идва от шефа ви. Важно: След това при среща може да му обясните, че пазите Фейсбук за семейни и приятелски връзки, а с него сте готови да общувате до друг начин.
Гъвкаво с колегите
Съседът по бюро се опитва да ви въвлече в интригите си. Още в детството ни учат, че не е добре да говорим зад гърба на хората, да клюкарстваме и да сплетничим. Но е толкова трудно да устоите на изкушението. Особено ако ви липсва общуване с колегите, а това е единственият начин да установите контакт. Интригите сближават, признава психоложката Гликмън. Но в същото време може да навредите на някого от колегите си, а още повече – на собствената си кариера. Ръководството не е склонно да се доверява на хора, които клюкарстват. Ако попаднете в подобна ситуация, пренасочете разговора примерно така: „Нека да не говорим за него, дай да поговорим за нас. Какво ново при теб?“ Важно: Такава позиция ще ви помогне да защитите нечия репутация, а у любителя на интриги ще започнете да възпитавате колегиалност, пише списание „За жената“
Add comment