Когато себумните жлези на главата са много активни, косата не само се омазнява бързо, а има опасност да се запушат фоликулите, да спре храненето на косъма, от което той изтънява и окапва
Затова мазната коса задължително се мие, когато е мръсна и сплъстена. Решение са сухият шампоан и този за всекидневна употреба. Много помага и миенето с хума – тя едновременно почиства и подхранва скалпа.
Може да миете мазната коса и със солена баня. Смесете сода за хляб и малко вода до гъста паста и я втрийте в скалпа. След 5-10 минути измийте и се изплакнете с лимонов сок (2-3 с.л. разтворени в 2 л вода). Содата попива мазнината, а киселият сок възстановява нормалното ph на косъма и намалява отделянето на себум.
Подходящи за мазна коса са маски, регулиращи себума. Растителните масла са забранени. Ако е необходимо масло, то това е тиквеното, което по естествен начин намалява активността на масните жлези.
Подходящи съставки за маски, регулиращи себума, са лимоновият сок, киселото мляко, медът. Може да си правите различни комбинации, като включите жълтък.
Балсама след измиване заменете с отвара от коприва, градински чай, розмарин, полски хвощ, а при възпален скалп – от невен.
Себумните жлези се активират от топлината, затова като оформяте прическата нека въздушната струя да е хладка, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment