Бебетата искат храна, вода, подсушаване, прегръдка, облекчаване на болката
И колкото повече светът им расте, толкова повече започват да искат неща, които далеч надхвърлят физиологичните им нужди. С увеличаване на притежанията си те опознават околното, а и придобиват самочувствие, че са пораснали. Как да се справим с неспирното „искам“ дава съветите си първо пред списание „За жената“ психологът и псохотерапевт Ани Коцева.
„Искам паричка за количките, искам шоколадово яйце, бонбони и памук…“, списъкът на детето може да е безкраен, така че в един момент трябва да срещне отказ. Родителите смятат, че с „не може“ ще увеличат негативните преживявания на малкото, и затова гледат да задоволят желанията му, но отказът е полезен за него. „Той дава границите на света, в който то ще живее, и му помагат да придобие чувство за собствени граници след време. Едновременно с отказа е нужно то да получава разбиране за преживяванията си и нека те се изказват на глас“, съветва психологът Ани Коцева. Тя обяснява, че е нормално малкото да изпробва „границите“, за да получи още малко от света. Неприятното е, че често децата използват да искат материални неща, когато им липсва внимание и отношение от родителите.
Подгответе го какво може да му се купи
„Когато излизате навън с детето си, по-добре е да му обясните къде отивате и какви са ползите за него – играта с други деца, че ще види нещо интересно, ще се забавлява. Важно е детето да се подготви за това какво може да му се купи. Това помага за настройката му“, обяснява психологът. А ако родителите първо кажат „не“, а след това направят компромис, децата няма добре да разберат кое е правилото, да свикнат с него и да го спазват. Ако възрастният променя всеки път изискванията към детето в еднакви ситуации, то по-често ще опитва да го „изнудва“. „Преди да влезем в хранителния магазин, припомням на 3-годишната си дъщеря, че има право да си избере едно нещо, което да й купя. Има и специални дни, когато може да си хареса повече неща“, обяснява своя начин за справяне със ситуацията Красимира Ивайлова от Стара Загора. Важно е също така родителите да познават приоритетите на децата, за да могат да насочат вниманието им в посока, която ще ги отклони от ненужната вещ или занимание. Но не бива да бъдат лъгани, че ще получат желаното, само че „друг път“. Ако попитате детето си: „Не ти се прибира, защото искаш да прекарваш повече време с приятелите си ли?“, и то отговори утвърдително, насочете разговора към предстоящо гостуване в дома на детето, с което му е най-забавно. И спазете обещанието си, пише списание „За жената“.
Add comment