Всички лъжи попадат в три категории: лъжи за деянието, за укриване на част от истината и лъжи с цел въздействие
За да се убедите обаче в нечестното отношение на някого, трябва да селектирате поне няколко сигнала, а не само един. Хората използват определени типове вербално поведение, когато искат да скрият нещо.
Отказ да даде отговор. Причината може да е, че фактите не са в негова полза и се опитва да измисли как да се измъкне.
Проблем с опровержението. Първият тип е липсата му. Вместо да избегне отговора, човек може да не отрича съдържанието на въпроса. Ако отговорът „не“ има по-скоро общ характер, а не конкретно отхвърляне, налице е неопределено отрицание. (Вместо „Аз не съм го направил“ – „Никога не бих направил нещо подобно“). Изолираното опровержение означава отговорът „не“ да бъде затрупан с твърде дълги обяснения.
Отхвърляне на въпроса. Например отговор „не съм сигурен, че точно мен трябва да питате“.
Повтаряне на въпроса. Обикновено е с цел печелене на време или избягване на неловко мълчание.
Изказване без отговор по същество. Например „Това е добър въпрос“ или „Радвам се, че ме попитахте“. Отново се печели време.
Противоречив отговор. Ако версията на човек се променя непрекъснато и той не дава обяснения защо, това е красноречив знак за лъжа.
В режим нападение. Ако човек е притиснат от фактите, често става агресивен, измества темата и напада с обвинения.
Неуместни въпроси. Ако на въпроса ви отговорят с въпрос, който няма нищо общо с питането ви, явно се опитват да ви излъжат.
Прекалено конкретни отговори. Единият начин е да ви дадат тясно специален отговор, а вторият – да ви залеят с прекалена конкретика.
Уговорки. Те са потенциални индикатори за лъжа. Например за изключване – не съвсем…, в основата си…, по принцип…, може би… Или за въздействие – честно казано…, да ви кажа истината…, ако трябва да съм напълно искрен, пише вестник „.Всичко за семейството“.
Add comment