Причината за слънчевите изгаряния е известна – вредното действие на неговите ултравиолетови лъчи, които са невидими за човешкото око.
И въпреки това едва ли има човек, който да не е изпитал последствията от тях – работейки в градината, отивайки на излет в планината, на басейна или на почивка край морето. Не са редки и пораженията от толкова актуалните днес солариуми.
Най-странното е, че макар и да знаят какво може да последва, повечето хора не предприемат никакви предпазни мерки. Готови са да изтърпят болките, които обикновено минават или намаляват след около ден-два, а след още няколко дни увредените слоеве на кожата се отстраняват – тя започва да се бели. Обаче има и по-тежки случаи, в които слънчевото изгаряне причинява значителен дискомфорт – понякога до степен да не можем да извършваме ежедневните си дейности. Такова е например инфектирането на наранената повърхност. Хроничният и неразумен контакт със слънцето нарушава тургора и еластичността на кожата, прави я суха и по нея се появяват бръчки и петна. В някои случаи може да се увреди и общото състояние на организма, в зависимост от тежестта и площта на изгарянето. Оплакванията са главоболие, треска, бърза умора.
Най-верният път е не да се лекуваме, а да се предпазим от слънчево изгаряне. Правилата са прости – избягвайте контакт със слънцето между 10 и 16 ч, предпочитайте сянката. Ако сте на море, е важно да знаете, че плажните чадъри не спират ултравиолетовите лъчи. Мократа кожа изгаря по-лес- но, включително и с мокри дрехи. Облеклото трябва да е сухо и да покрива максимално тялото ни.
Употребявайте редовно слънцезащитни лосиони и масла, но имайте предвид, че надписите за 24-часова защита и водоустойчивост в доста случаи са ненадеждни. Лосионите трябва да се нанасят многократно, тъй като при изпотяване и контакт с водата се отмиват.
Ако все пак сте допуснали да изгорите, най-добре е веднага да прекратите контакта с лъчите. За облекчаване на настъпили оплаквания могат да се приемат аспирин или ибупрофен, които ще потиснат болката. Прилагането на хладни компреси с вода или кисело мляко също има благоприятен ефект. Препоръчват се охлаждащи кремове, особено такива на базата на алое. Ще ви облекчи хладкият душ, след който подсушете тялото с мека кърпа. В никакъв случай кожата не бива да се търка или бръсне. Ако има мехури, не ги пукайте – съществува опасност от инфекция.
Високите температури, слънцето, самото изгаряне водят до дехидратация на организма, която може да се компенсира с пиене на повече течности.
В случай че клиничната картина се влошава – болката и треската не се повлияват от домашно лечение, появяват се гадене, повръщане, диария, инфектиране на кожата, значи е необходима консултация с лекар.
Тенът или животът: изборът е ваш!
Add comment