Ако гостите ви не са религиозни хора и не знаят църковните изисквания, проведете с тях предварителна беседа
Обредът на венчаването се състои от неизменни действия, осветени от църквата и от традицията. Свещеникът връчва на младоженците по една горяща венчална свещ, след това им слага пръстените – първо на мъжа, после на жената, след това три пъти ги разменя. Традицията изисква на младоженеца да се купи златен, а на младоженката сребърен пръстен. В резултат на многократните размени у жената остава златният, а у мъжа – сребърният пръстен.
След венчаването новобрачните отиват в центъра на храма и свещеникът пита всекиго доброволно ли встъпва в брак и има ли препятствия за него. След като отговарят, вярващите се молят, след това слагат венците на младоженците. Свещеникът изнася чаша с вино, символизиращо радостите и несгодите. Той подава чашата три пъти на новобрачните, след което те се хващат за ръце и три пъти обикалят аналоя под звуците на църковно песнопение. В заключение те застават пред Царските врата, където свещеникът им дава напътствия.
Правилата на венчаването гласят: едва след като обредът се смята за завършен, младите могат да приемат поздравления от гостите, пише вестник „Феномен“.
Add comment