Думата „хипоалергенен“ започва да се употребява от 1975-а в САЩ
Причината са зачестилите жалби от алергии, предизвикани от козметика, играчки, продукти, тъкани. Под означението „хипоалергенен“ попадат продукти без съдържание на оцветители, емулгатори, консерванти и аромати, успешно преминали клинични тестове. В миналото продуктите обикновено са се тествали на животни – зайци, мишки и плъхове, но днес все по-малко фирми могат да си позволят да ядосат природозащитниците.
С напредване на технологиите обаче изследователите все повече разширяват списъка на веществата, които причиняват повечето алергии. В резултат на това анатемосани са оказват и натуралните, и полезните съставки. За основен алерген в козметиката са признати растителни и етерични масла, екстрактите от лайка, маточина, лавандула, магданоз, градински чай, витамин С, лимонена трева, портокалово дърво, колаген, пшеница, авокадо, невен, кокос.
Учените вече са наясно, че най-много раздразнения предизвикват антибактериалните и лечебните компоненти – алое и мед, както и веществата, влизащи в състава на антиейдж козметиката – ретинол, флавоноиди, фитонциди. В декоративната козметика спектърът на алергените също е доста широк. В него влизат синтетичните оцветители, емулгаторите, парабените, някои овлажнители (хилауронова киселина, серамиди, глицерин) и витамини.
Производителите се опитват да намалят риска, като заменят алергенните компоненти с по-безопасни техни аналози. Например в антиейдж козметиката добавят не ретинол, а фитоестрогени – вещества, които не предизвикват агресивна реакция на кожата. След дълги експерименти учените са установили, че има доста хипоалергенни етерични масла: от карите (ший), слънчоглед, авокадо. Освен това маслата от ший и слънчоглед притежават естествен UV филтър. При декоративната козметика ситуацията е по-сложна, тъй като натуралните компоненти трябва да отговарят и на определена цветова палитра, което свива избора.
Продукцията обикновено се тества на доброволци с кожа, склонна към алергии или дерматити. Те нанасят част от продукта не на лицето, а на коляното или сгъвката на лакътя, след което в следващите 24 часа наблюдават реакцията. Ако тя не е негативна, значи проверката е минала успешно, пише списание „За жената“.
Add comment