Не е редно за изпълнението на всекидневни задължения да се заплаща
Те са дължимото спрямо цялото семейство. Нали не се възнаграждава трудът на майката за воденето на домакинството и този на бащата за поддържането на семейния дом и автомобил? За детето трябва да е ясно, че в едно семейство всеки поема своя част от битовата тежест под формата на определени дейности. Те са необходими за нормалното всекидневно функциониране и не се нуждаят от допълнително стимулиране.
Съвсем друг е смисълът на труда, положен през лятото, за който дядото или таткото ще заплатят определена сума. Тук вече не става въпрос за обичайно задължение, а за извънредни и доброволни усилия, които си струва да бъдат възнаградени. И още – при изключителни обстоятелства – проява на детето, която е повод за гордост, би било добре малкият човек да се възнагради. Но е желателно наградата да е нематериална, например дейност, която детето харесва.
Материалните стимули, използвани като основен метод за въздействие върху поведението, биха изградили около детето един почти изцяло материален свят и биха омаловажили полагането на усилия по пътя към целта. По този начин трудно ще възпитаме одухотворени личности, целенасочени и упорити в осъществяване на желанията си, със силна воля и съзнание, че щом искат нещо, ще го постигнат и не е нужно някой да им обещае награда, за да вървят напред.
По различно стои въпросът, ако става дума за проблемно дете. В такъв случай родителите трябва да се посъветват с професионалист, който да създаде система от подкрепления, да уточни по кое време и в кой случай детето трябва да се поощрява, необходимо ли е да се санкционира и как. Препоръчително е да се започне от неголеми материални награди, които се връчват през определен период, и то само ако детето е събрало необходимия брой междинни точки под формата на жетони или нещо друго (тук може да се вложи въображение). За корекция на поведението е необходимо да се спазват някои правила: поощрява се само поведение, което наистина заслужава; похвалата и съответната междинна награда се дават непосредствено след случването; липсата на стимул е по-добър вариант от санкционирането и т.н, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment