- Бъдете готови за всяка ситуация
Винаги може да се появи нещо, което да ви накара да надхвърлите месечния си бюджет – ремонт на автомобила, спешна стоматологична помощ или дори уволнение. За да попречите на тези събития да ви вкарат в дълг, трябва да имате скътани пари в брой в леснодостъпна сметка за непредвидени ситуации. Но каква сума ще е достатъчна? Това се смята лесно. Проследете всичките си разходи за един месец, от вноските по ипотеката до сандвича за обяд, и умножете крайната цифра по три. Сумата е плашещо голяма. Но това е минимумът, който трябва да имате на разположение, в случай че покривът над главата ви падне – в буквален и преносен смисъл – и ви трябват готови пари, за да излезете от трудния период.
- Кредитна карта
Хората са склонни да правят импулсивни покупки – кухненски роботи, дискове с музика, дрехи. Ако и вие действате така, може да изпаднете в сериозно положение, но как да спрете безконтролното увеличение на задълженията си? Послушайте съвета на баба си и нарежете кредитната си карта – буквално. Лесно е да се изкушите да я използвате дори когато сте излезли само за прясно мляко например. Вместо това пресметнете колко пари в брой ви трябват всяка седмица за обичайните покупки – неща като провизии от супермаркета, кафе, шоколад и т. н. След това отидете до банкомата и изтеглете седмичната си парична дажба. Когато разполагате с ограничена сума в брой, ще се замислите, преди да се втурнете да харчите за непредвидени неща.
- Взаимоспомагателни каси
Може би има по-добър източник на заеми от банката или кредитната карта. Взаимоспомагателните каси обикновено са професионални сдружения, чиято цел не е печалбата и затова често вземат по- ниски лихви от банките. Хората, които имат бизнес отношения с касите, са членове на дружеството на база даден критерий като професия или месторабота.
- Не забравяйте за себе си
Всеки месец се трупат сметки. Може да сте прекалено заети да плащате на всички оста нали и да забравяте за себе си. Погрижете се за спестявания си, като си изготвите пенсионен план. До 10% от декларирания ви доход не се облага с данък, ако бъде заделян във фонд за допълнително пенсионно осигуряване. Големият въпрос е колко трябва да спестите, за да се радвате на достатъчно голяма пенсия? Една банка съветва да разделите възрастта си в момента на две — така ще установите какъв процент от брутните приходи трябва да спестите. Ако започнете на 30 години, спестявайте по 15%, а ако сте на 50, заделяйте по 25%.
СТРЕС? ПРЕУМОРА? – Да ги победим с помощта на 10 спасителни съвета!
Add comment