СПЕЦИАЛИСТИТЕ СЪВЕТВАТ:
1. Когато си купувате дом, идеалната цена не трябва да надвишава три пъти размера на годишния брутен доход на домакинството – или 2,5 пъти общия ви доход, ако сте двойка – плюс сумата; която успеете да платите като депозит.
2 . Общите месечни вноски за погасяване на кредити – включително ипотека, потребителски заем, лизингова вноска за автомобил и плащане по кредитна карта – не бива да са повече от 35% от брутния ви месечен доход. Някои специалисти биха разтеглили съотношението до 40%, но това ви.оставя много малко средства.
3. За да сте спокойни, когато се пенсионирате, спестените ви пари на възраст 65 години трябва да надхвърлят с 20 пъти желания ви годишен доход. Ако за нормален живот след пенсиониране ще ви трябват по 10 000 лева годишно, трябва да сте спестили около 200 000 лева. Разбира се, тази сума ще варира в зависимост от това докога ще останете на работа.
БЮДЖЕТНА ФОРМУЛА
Внимателно следите доходите си и записвате всеки разход. Но как да разберете дали харчите разумно парите си за неща като жилище, кредити и хранителни продукти? За ориентир вижте какво показва статистиката за разпределението на средствата в едно средностатистическо европейско семейство.
32%: Разходи за издръжка – храна, дрехи, транспорт, грижи за децата, образование и здравеопазване.
25%: Разходи по жилището – ипотечни вноски или наем, данъци и сметки за комунални услуги. 18%: Свободно време и забавление – хранене в ресторанти, алкохол и цигари, билети за кино, театър и концерти, хотели, пътувания.
17%: Данъци – данък върху доходите и застраховки.
4%: Пенсионни вноски, спестявания и плащания по заеми.
4%: Застраховки – живот, здравна, на дома и автомобила.
Хранителен режим при високо кръвно
Add comment