Жените трябва особено внимателно да следят за появяването на тревожещи признаци и симптоми, предупреждаващи за възможни нарушения в работата на организма.
Направете си мамография
Това изследване може да установи наличието на рак на гърдата от 2 до 5 години, преди да се образува бучка. Препоръчително е жените над 35-40 години да си правят изследването веднъж на няколко години. Жените над 50 години трябва да се подлагат на теста на всеки 3 години. Около една четвърт от всички случаи се появяват у жени над 70 години, а останалата четвърт – при жени под 50 години. Така че ако сте над 70 години и не сте си правили мамография в последните 3 години, поискайте от личния си лекар направление – полага ви се, но няма да получите автоматична покана да си направите теста. Ако имате сериозни притеснения относно проблеми с гърдите, трябва да се консултирате с личния си лекар без значение на каква възраст сте. Той ще ви насочи към клиника за рак на гърдата, където е вероятно да ви предложат мамография.
Правилното време за цитонамазка
Преди да си запишете час за цитонамазка, внимателно проверете календара на месечния си цикъл. Според специалистите най-подходящото време да се изследвате е в средата между два цикъла, около 14-ия ден след началото на последната ви менструация. Тогава цервикалната слуз е най- тънка и е много по-лесно да се вземе добра и чиста проба за изследване. По това време стената на маточната шийка е най-дебела, затова взетата проба ще съдържа пълния набор от различни видове клетки, които се намират около матката. Всичко това ще допринесе за по-точните резултати от теста.
Поискайте лечение с хормони
Доскоро младите жени, страдащи от рак на гърдата, по принуда се сблъскваха с безплодието и ранната менопауза вследствие на химиотерапията. Но при жени с определен вид тумори вместо химиотерапия може да се използват така наречените LHRH агонисти, които пречат на яйчниците да произвеждат естроген и нямат нежеланите странични ефекти. Това показва пилотно проучване на водещата британска благотворителна асоциация за ракови изследвания Cancer Research UK. Според ръководителя на проучването проф. Джак Кузик това означава, че някои жени „с нискорисков рак на гърдата, който реагира положително към приема на хормони“ могат да бъдат лекувани с LHRH агонисти, вместо да се излагат на ужасните последици от химиотерапията.
Add comment