Сексуалното желание (либидото) варира през целия живот в резултат на емоционалното и физическото състояние на човека. Влияние оказват умората, стресът, заболявания, раждане и проблеми във взаимоотношенията. Изясняването на причината за загубата на това желание е първата стъпка за справяне с проблема.
Както при повечето страни на човешкото поведение, хората се различават и по необходимостта си от секс; няма правила за това какво е „нормално“ Слабият полов нагон сам по себе си не е причина за притеснения, стига партньорите да са доволни от връзката си. Но пониженият интерес към секса може да свидетелства за някакво заболяване като депресия и други психологически проблеми, както и за болести като артрита и диабета.
Определени медикаменти, включително различни антидепресанти и лекарства за понижаване на кръвното налягане, потискат сексуалното желание. Някои мъже в напреднала възраст изпитват трудности при постигането на състояние на възбуда и при поддържането на ерекция. Жените в периода на менопаузата може да нямат желание за полов контакт поради неприятни усещания, причинени от сухота на влагалищната лигавица или други хормонални промени в организма.
Общи съвети при загуба на либидото
- Споделете притесненията си с партньора и го включете в своя план за лечение.
- Опитайте се да не се тревожите от недостига на сексуална енергия, тъй като това може да влоши проблема.
- Справяйте се със стреса чрез ефективни методи: дълбоко дишане, креативна визуализация (формиране на зрителни образи) или други техники за релаксация.
- За да повишите общата си енергия, правете редовно физически упражнения. :!
- Наспивайте се добре. Умората е една от основните причини за липса на интерес към секса.
Add comment