Топлият сезон предразполага да излизаме все по-често с велосипед или да вземем под наем – в парка или ако сме на почивка. Ако все още се съмнявате, че колоезденето има прекрасен ефект върху човешкия организъм, обърнете внимание на следващите редове.
ПОВЕЧЕ ВЪЗДУХ
Важно е темпото. При каране на колело дробовете ни поемат двойно повече кислород, отколкото в покой. Кислородът навлиза равномерно с кръвта във всички органи. Това повишава кондицията, особено ако караме на по-ниска предавка. Съпротивлението е по-малко и въртим по-бързо педалите. Изгаряме мазнини, а това помага да отслабнем. Артериите ни стават по-гъвкави, кръвното се понижава.
ЗДРАВИ СТАВИ
За да могат хрущялите в ставите ни да останат здрави, се нуждаят от хранителни вещества и минерали. При движение те се отделят от ставната течност и попадат в хрущяла. При колоездене това става без особени усилия, защото 80% от теглото ни е на седалката. Това е много добре за тазобедрените и коленните стави.
СИЛНО СЪРЦЕ
При колоездене сърцето изпомпва на минута до 1,2 л повече кръв. Сърдечният мускул се тренира без натоварването от тичането например, защото дишането е по-спокойно. Три-четири пъти седмично по 45 минути колоездене снижава риска от сърдечносъдови болести до 64%.
ДОБРО НАСТРОЕНИЕ
Карането на колело е балсам за душата. При равномерните движения се образуват ендорфини (т.нар. хормони на щастието) в мозъка. Затова не си въобразяваме – доброто настроение и задоволство след карането са истински.
ПОВИШЕНИ ЗАЩИТНИ СИЛИ
Имунната система реагира веднага на телесно натоварване. Само след няколко минути клетките „убийци“ са по-активни спрямо евентуални вредители. С времето отбранителната система се научава по-бързо да разпознава нападателите. Най-ефективна е при равномерно движение без прекомерно натоварване. Затова спортните медици препоръчват на първо място карането на колело.
С колело из града – внимателно!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment