Астмата е страдание, наблюдавано приблизително при 3-4% от човешката общност. Във възрастовия интервал между 20 и 65 години този процент е малко по-нисък, затова случаите на астма се срещат в 1,5% от бременните.
Макар че е невъзможно да се прогнозира картината на заболяването, като правило астмата е със следната симптоматика:
Признаците на заболяването не се променят в продължение на цялата бременност (50%).
• Признаците му се засилват (25%).
• Признаците му отслабват (25%).
Ако се ограничи излагането на алергизиращи фактори, които да инспирират бронхиално стесняване, задух и кашлица, при достатъчно добър контрол те не могат да влияят отрицателно върху общата картина на бременността. Безконтролното протичане астмата би могло да причини ниско кръвно налягане, преждевременно раждане или риск от смърт на новороденото. Тя е състояние, което налага внимателен медицински контрол. Бъдещи майки, боледуващи от астма, би трябвало да избягват контакти с алергени, цигарен дим, носители на бактериални или вирусни инфекции; тежки физически упражнения и лекарства от типа на аспирина и преди всичко – алергените от домашен тип (акари, хлебарки, домашни животни, развалени гъби).
Лечението на астма по време на бременност се извършва съвместно с гинеколога, следящ бременността, и белодробния специалист или алерголог, който предписва медикаменти, безопасни за бебето. При астма е възможно прилагане на широка група средства: аерозоли, таблетки или инжекционни форми. По преценка на пулмолога при необходимост тези лекарства биха могли да се прилагат в рамките на първите 3 месеца от бременността. Ако преди нея е започнато децентрализирано лечение, то би трябвало да продължи по насоката на алерголога.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment