Алергичните болести са сред най-често срещаните здравни проблеми. Биха могли да възникнат и по време на бременност.
Признаците на алергия са зачервяване, обриви, сърбеж (при атопичен дерматит), екзема и уртикария, усещане за парене и глождене в очите, сълзене (алергичен конюнктивит), повишено количество носни секрети, сърбеж, запушване на носа (алергичен ринит), астматични пристъпи (при алергична астма), разстройство на храносмилателната система, повдигане, повръщане, безапетитие (при хранителни алергии).
Причини за поява на симптомите са алергизиращи единици, на чието действие е бил изложен заболелият. Тава са прахът, полените, животинските косми. Паралелно на тях и множество храни (яйца, ягоди, шоколад и др.), както и някои прахове за пране (при контакт с кожата), украшения от метал или лекарства от групата на антибиотиците (пеницилин) биха могли да причинят алергия. Казано най-общо – всяко вещество, включително и самите лекарства, предписвани при подобни състояния, могат да са причинители на алергия.
Средно 20% от бременните са засегнати от някакво алергично страдание. По време на износването на плода строежът на тъканите във фетуса се различава от този на майката. Причината е, че в биологичните тъкани на бебето има гени и от бащата. В нормални условия човешкото тяло се стреми да изхвърли имплантираните чужди тъкани в най-къс срок. По време на бременност регулация в имунната система на майката дава възможност на бебето да расте, въпреки наличието на чужди гени. Макар че тези промени в имунната система имат голяма роля за намаляване на алергичните реакции, в състоянието на майчиния организъм се наблюдават постоянни промени: както намаляване на алергичните прояви, така и тяхното засилване; възможна е и появата за първи път на нови алергични състояния.
Add comment