Често ни се подиграват, че жените сме много зле с посоките. Чувала си за другото ляво, нали? Но научните факти са категорични: това почти не е свързано с пола – просто съвременният човек като цяло е загубил дирята. Виж защо и какво можеш да направиш по въпроса.
Някога хората се придвижвали основно на крак и се ориентирали по вятъра и други знаци, които природата им давала. С модерните превозни средства обаче изминаваме огромни разстояния толкова бързо, че чувството ни за посока отдавна е притъпено. Стигнахме до луната, но се губим в мола. За щастие има и добра новина: хипокампусът – тази част от мозъка, която ни помага да намерим пътя, може да бъде трениран, като мускул. Ето как:
Обръщай внимание
Докато караме кола или се разхождаме, мислите ни обикновено се разпиляват. Научи се да си в час със заобикалящата те среда. Всичко, което е дори леко необичайно – някакъв знак, графит, забавна витрина на магазин – е добър ориентир. Запиши го в спомените си, за да може по-късно да се върнеш към него, ако се налага.
Измисли сюжет
Човешките същества винаги са използвали истории, за да подпомагат паметта си. Ако искаш да запомниш маршрута, по който се движиш, навържи нещата, които виждаш, в разказ. Например представи си една изключително елегантна жена, която пазарува из улицата, на която се намираш. Къде ще се спре, какво ще си вземе? Колкото по-цветен и с повече подробности е сюжетът, толкова по-добре.
Погледни назад
Ако често губиш колата си на паркинга, обърни се и виж как ще изглежда тя и нещата около нея, когато я приближаваш от другата страна. Възприемането ни на обектите се променя в зависимост от гледната точка.
Изгуби се
Обикновено най-запомнящите се изживявания се случват, когато се окажем някъде, където не сме очаквали. Хората, които често се губят, са развили страх от това, но въпреки това трябва да се опиташ да го преодолееш. Пробвай с по-експериментаторски подход към пространството, в което живееш. Използвай почивните дни, за да се шляеш безцелно из улици, за които не знаеш къде точно излизат. C времето ще установиш, че си започнала да се ориентираш много по-добре.
Причини, поради които се губиш
✓ GPS – Докато следваш синята линия и металическия
глас, губиш цялостната представа за това къде се намираш. Далеч по-добре е да свикнеш да се ориентираш по карта и да използваш джаджата само когато наистина ти е необходима.
✓ ВИСОКИ СГРАДИ – Трудно е да видиш какво има зад тях, особено когато погледът ти почти не стига до края им по дължина или височина. В този случай те ти пречат и да потърсиш слънцето или хоризонта за ориентир – нещо, което, ако живееш в града, така или иначе отдавна си отвикнала да правиш.
✓ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ – Докато пишеш съобщение след съобщение, не вдигаш глава и пропускаш важни знаци за това къде се намираш и в каква посока се движиш.
Освен това преди бума на мобилните телефони не е можело да се обадиш пет пъти на приятелката си, с която имаш среща на ново място, за да я питаш откъде „да минеш сега. И съответно хората са се ориентирали много по-добре.
Телохранител в дамската ти чанта
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment