Рязкото преминаване от топло на студено действа стресово
Студът навън и сухият въздух вътре намаляват липидния слой на кожата.
Тя реагира с раздразнение, зачервяване, сърбеж.
Не слагайте на голо дрехи от вълна и изкуствени материи. Обичайте първо нещо памучно, за да не предизвиквате алергичен сърбеж.
Сапуните и козметиката с агресивни съставки допълнително изсушават кожата. Затова използвайте продукти с алое вера, глицерин или парафин. Не се къпете с гореща вода, макар че това е приятен начин да загреете тялото в студените дни. Горещата струя отмива естествените мазнини и прави кожата по-уязвима. За да я подхраните и овлажните, е препоръчително преди душ или вана тялото да се масажира с кокосово масло.
През зимата не е желателно рязкото преминаване от топло на студено, тъй като кожата се стресира. Ниските температури свиват капилярите и забавят циркулацията на кръв в повърхностните слоеве на дермата.
В резултат на това кожата не получава достатъчно кислород и хранителни вещества, а всички обменни и регенеративни процеси се забавят. При влизане в помещение с топъл и сух въздух кожата още повече губи от влажността си. Приемането на повече антиоксиданти помага за по-бързата й адаптация.
За нормална и мазна кожа през зимата е необходима лека хидратация. Силно овлажняващи продукти не се препоръчват при минусови температури, тъй като влагата може да кристализира и да увреди повърхностните слоеве, пише „Всичко за семейството“. При суха кожа най-добре да се консултирате с дерматолог какви грижи да полагате.
По-специално внимание трябва да обърнат и хората след 40-45 години. Възрастта и хормоналните промени оказват все по-голямо влияние на кожата.
Add comment