Някои хора генетично са предразположени към негативно възприемане на света
Това означава, че наистина те гледат света през „цветно стъкло“ и това се дължи на ген, който ги кара да възприемат определени емоционални събития, особено отрицателните, по-остро от другите.
Малките различия в ДНК – в този случай в гена с вариант ADRA2b, могат да изиграят значителна роля в индивидуалните различия във възприятията. ADRA2b влияе на хормона и невромедиатора норадреналин, който има важна роля във формирането на емоционалните спомени и във възприемането на събитията.
При експеримент с участието на 200 доброволци на изследваните били давани в бърз темп положителни, отрицателни и неутрални думи. Установено било, че хората с вариант на гена ADRA2b по-често концентрират вниманието си върху негативните думи. При това всички по-добре възприемали положителните, отколкото неутралните.
Хората с генен вариант ADRA2b виждат заобикалящата ги реалност различно от останалите. Например в тълпа те неволно избират за център на внимание сърдитите и недоволни лица, а в природата отбелязват хлъзгавите камъни и опасните наклони, а не красотата на гледката.
Резултатите от това изследване са много важни. В съчетание с други фактори, като образование, култура и настроение, гените могат да определят индивидуалните различия в емоционалното възприятие на отделни хора и на определени нации като цяло. Например в Руанда само 10% от населението имат генен вариант ADRA2b, а сред европейците носители на този вариант са повече от 50%, пише вестник „Феномен“.
Add comment