Причините за раздразнение на кожата са много и се крият в шкафовете.
Домовете ни са пълни с почистващи препрати, имаме прекалено много козметика и тубички (някои от тях са с изтекъл срок). А на всичко отгоре времето все не ни стига, за да проучим внимателно всички средства, които купуваме. Именно те са и честите причини за контактен дерматит, чиито симптоми могат да бъдат зачервяване, сърбеж и възпаление, както и усещане за изтръпване или парене. За да предпазим себе си и кожата си, трябва да бъдем внимателни към използваните средства.
- Да започнем от сапуна. Прекалено честото измиване на ръцете лишава кожата от естествената й защита – кожната мазнина. Поради това кожата на ръцете става суха и напукана. Ако не се вземат мерки, кожата може да започне да се пука и кърви. Освен сапуна, същият ефект може да има и душгелът или пяната за вана. Хората, които са чувствителни към тях, трябва да използват по-щадящи средства и да хидратират кожата след измиване.
- Повечето жени знаят, че битовата химия не бива да влиза в контакт с кожата – може да причини дразнене. Това се отнася за почистващите препарати, разтворите за миене на съдове, перилните препарати и така нататък. Тези средства трябва да се използват със защитни ръкавици.
- Ароматизираните омекотители за пране също могат да причинят дразнене на кожата. Ако забележите дразнене в местата, където има контакт с дрехите, виновен е омекотителят. В такъв случай използвайте средства без аромати или дори се откажете напълно от тях.
- Някои хора са чувствителни към латекса – естествен каучук, който се използва за много неща – от ръкавици до презервативи. Ако сте алергични към него, можете да бъдете алергични и към някои видове облекла, като сутиени с еластични презрамки например. Освен това при алергия към латекс е възможно да се появи комбинирана алергия и към тропическите плодове като банани или киви.
- Никелът е чест алерген. Той се среща в сплавите, от които се правят бижута, часовници, копчета, ципове и други предмети.
- Алергиите към миризми са чести. Но като се има предвид, че съществуват около 5000 вида аромати, използвани в различни комбинации, ще бъде много трудно да откриете източника на раздразнение. Някой може да е алергичен към мускус, а друг – към ванилия.
Хранителната алергия също предизвиква алергична реакция на кожата. Понякога дори докосването до продукта може да е достатъчно. Трябва да се отбележи и малко известният факт, че лимоновият сок при излагане на слънчева светлина може да причини тежки изгаряния на кожата.
Как да запазим ръцете си млади?
Add comment