Родината на алоето е Южна Африка, където се разпознават около 180 вида
Най-ценно е алое вера. От древни времена сокът от листата се използвал в медицината за лечение на рани от изгаряне, а египетските царици се разкрасявали с него. Според легенда Александър Велики завладял остров Сокотра в Индийския океан заради алоето, което било необходимо за лечение на ранените му воини. Наричат го „растение чудо“ и „лек от природата“ заради многото минерали, които съдържа, 19-те аминокиселини, витамините С, Е и група В. Най-силното му разкрасяващо качество е, че активира обновяването на клетките и предотвратява стареенето на кожата.
Алоето расте не само в Африка, а и у нас в саксии до прозореца.
Как се ползва? Листа се измиват, подсушават се и се поставят завити най-долу в хладилника да престоят две седмици. През това. време сокът удвоява количеството си.
За подхранване на кожата към 1 с.л. сок от алое се прибавя 2 с.л. разтопен мед. След като се нанесе и престои 1 час, сместа се отстранява с хладка вода. Може алоето да се забърква с разбит жълтък и сметана.
Кожата се опъва с традиционната африканска маска. Към 1 с.л. сок се прибавя разбит белтък, 2 с.л. лимонов сок и 1 с.л. смлени овесени ядки. Сместа се нанася с гъба на няколко пласта, за да се усили ефектът й.
Add comment