В най-романтичния и любовен период от годината се питаме: каквo застрашава здравето на мускула, с който обичаме, и как можем да го защитим от… самите себе си?
Онова, което най-много ни се иска, когато излезем отново с онзи секси мъж от петък вечер, е да не нарани сърцето ни. Самите ние обаче вредим на този мускул. И то всеки ден – чрез стрес, недоспиване, неправилно хранене, пушене. Не, не ми казвайте, че няма за какво да се тревожим. Твърдения от рода на „инфарктът е проблем, засягащ по-скоро мъжете“, отдавна бяха опровергани. Днес всяка втора жена умира вследствие на сърдечносъдови заболявания. При това в тази статистика попадат все повече млади жени! Една четвърт от починалите от инфаркт във възрастовата група до 65 години са дами, ненавършили 45 г. Какво е обяснението? (Когато някой разбие сърцето ни, искаме обяснение, нали?)
Опасно различни
Най-общо казано: ние, жените, живеем по-опасно от силните си половинки. Причините са поне три: 1) Липсата на специфични симптоми при нежния пол прави диагнозата по-трудна, дори за експертите. Ето защо, когато ходите на преглед, е добре да давате възможно по-подробни данни на своя лекар. 2) Между 70 и 80% от лекарствата за сърдечносъдови заболявания са тествани върху мъже. При жените обаче нивата на хормоните са различни, а това все още не е отчетено при препоръчителните дозировки, обясняват кардиолози. 3) Жените по-често прибягват до самолечение, вдъхновени от прочетени във форумите „съвети“.
Диря в сърцето
Как да не стигате чак до там? Ходенето на редовни профилактични прегледи е добра идея. Но не помага много, ако начинът ви на живот върви срещу вашето сърце. Около 90% от всички инфаркти се дължат на нездравословни навици, сочи световно проучване на университета МакМастър в Онтарио. Ето защо, колкото и клиширано (добре де, наставническо) да звучи: не пушете. Просто приемете, че всяка цигара оставя диря в сърцето ви! Следете теглото си, движете се повече и се хранете правилно – също са сред топ съветите. Под „правилно хранене“ кардиолозите най-често имат предвид средиземноморската диета: риба – два пъти седмично, месо (за предпочитане пилешко) – не повече от три пъти седмично, плодове и зеленчуци, както и чаша червено вино (не повече от 100 мл обаче) – всеки ден.
И не на последно място: изгладете неразбирателствата у дома! Стокхолмски учени установиха, че брачните проблеми също са рисков фактор за сърцето. Затова: не се ядосвайте. Дори когато някой успее да разбие сърцето ви – вие си знаете, че неговата цялост е във ВАШИ ръце!
Добро самочувствие = доброздраве
Високото самочувствие влияе добре на сърцето. Твърди го психологът Анди Мартенс от университета в Кентърбъри, цитиран от радио „Дойче веле“. Той и екипът му провели няколко експеримента, в които давали на доброволците грешна база данни за нивото на техните лични качества и интелигентност и ги карали да си водят „дневник на самочувствието“. През това време учените измервали сърдечния тонус на участниците, Така засекли, че ниското самочувствие е свързано със сърдечни проблеми и някои заболявания на имунната система.
продължение
Add comment