Изследвания са установили, че консумацията на твърде много сладки храни, чиито остатъци лесно полепват по зъбите (т. нар. кариесообразуващи храни) – сокове, газирани напитки и бонбони, увеличава риска от рушене на зъбите. Специалистите препоръчват да се ограничи приемът на храни, съдържащи захар и да се сведе до минимум времето, за което зъбите са изложени на въздействието на храни и напитки със захар.
От друга страна, съществува голямо изобилие от храни, които могат да укрепят денталното здраве. Например има няколко вида продукти, за които се смята, че възпрепятстват образуването на плака (предпазвайки по този начин от кариеси и заболявания на венците). Ядките, сиренето, пуканките, чаят и зеленчуците, съдържащи влакнини (например целината), могат да предотвратят рушенето на зъбите, тъй като в тези храни труд- но виреят бактерии, водещи до образуването на кариеси.
Предварителните изследвания относно зеления чай сочат, че съдържащият се в него мощен катехин – EGCG, може да попречи на бактерията Streptococcus mutans (главен виновник за рушенето на зъбите) да полепва по зъбния емайл и да причинява кариеси.
Съществуват данни, че една въглехидратоподобна съставка в гьбите шиитаке може да намали образуването на плака, въпреки че проучванията по въпроса са все още на предварителен етап. Дъвченето на дъвки без захар и подсладени с ксилитол също предотвратява кариесите, тъй като по този начин се възпрепятства развитието на бактериите, рушащи зъбите, и се намалява количеството на плаката.
Калцият играе незаменима роля за здравината на зъбите и може да предотврати заболявания на венците. Някои изследвания са установили, че хората в активна възраст, особено тези между 20 и 40 години, които приемат прекалено малко калций (под 500 мг дневно), са два пъти по-застрашени от заболявания на венците. Учените смятат, че калцият повишава резистентността към инфекции, като укрепва челюстите и поддържа структурата на зъбите.
Храните с високо съдържание на неразтворими влакнини спомагат за отстраняване на частиците храна, заседнали между зъбите и в джобовете на венците. Хрупкавите храни, богати на влакнини, като морковите почистват зъбите и масажират тъканта на венците.
Витамин С е незаменим за поддържане здравето на венците и ускорява заздравяването на раничките и възпаленията в устната кухина. Някои специалисти смятат, че ниските нива на аминокиселината лизин допринасят за появата на афти.
Калций се съдържа в бадемите, броколите, зеленолистните зеленчуци и млечните продукти. Този изграждащ костите минерал играе незаменима роля за поддържането на здрави зъби, а изследванията сочат, че хората в активна възраст с нисък прием на калций са изложени на значителен риск от заболявания на венците.
Катехини има в зеления чай и нара. Мощните полифеноли, съдържащи се в зеления чай, могат да попречат на бактериите, образуващи кариеси, да се отлагат върху зъбите.
Неразтворими влакнин има в броколите, зеленолистните зеленчуци и целината. Баластните вещества отстраняват частиците храна, попаднали в процепите между зъбите и венците.
Лизин се съдържа в боба, млечните продукти и яйцата. Появата на афти се свързва с недостига на тази аминокиселина в организма.
Витамин С може да си набавите с горски плодове, цитрусови плодове и от чушките. Освен че ускорява оздравителните процеси в устната кухина, този витамин е жизненоважен елемент от съединителната тъкан на зъбите и костите.
Add comment