За да се роди едно хубаво и здраво бебе, качеството и количеството на храната – диетата на бременната, е от първостепенно значение за здравето и оптималното развитие на плода.
Енергийните нужди през бременността се увеличават средно със 17% или 300 калории дневно. Това определя оптимално наддаване на тегло 9-12 кг за цялата бременност. През втората половина на бременността това се равнява на 300-400г седмично. Прекаленото увеличение на телесната маса е свързано с повишен риск от поява на високо кръвно налягане, отоци, гърчове, диабет и патологична бременност. Затова бременната не трябва да прекаляват с храни с висока калоричност, но с ниска хранителна стойност – торти, сладкиши, безалкохолни напитки. Народната поговорка: „Бременната трябва да яде за двама“ е вече остаряло и невярно схващане.
Диетата трябва да е разнообразна и да задоволява нуждите на растящия плод.
Белтъците са есенциални за растежа и развитието на плода. Месото, рибата, яйцата, ядките, варивата съдържат важната комбинация от аминокиселини за синтез на тъканите и органите на бъдещото бебе. Всяка диета или недостиг на хранителни вещества води до изоставане на растежа на плода до увреждане на нервната му система.
Животинските белтъци съдържат желязо в лесна за усвояване форма, необходимо за синтез на червените кръвни клетки на плода. Желязото в листните растения – лапад, спанак, практически не се усвоява и те не могат да бъдат алтернатива. Бременните-вегетарианки страдат от анемия, преждевременни раждания, бебетата им са по- малки и незрели.
Пресните плодове и зеленчуци съдържат множество витамини, микроелементи, баластни вещества. Особено важна е фолиевата киселина, чийто недостиг води до малформации на нервната система. Целулозата в плодовете и зеленчуците нормализира перисталтиката и рискът от запек, характерен за бременността, намалява. Натуралните сокове и консервите трябва да се избягват заради консервантите в тях.
Растежът и развитието на костите и зъбите на плода са зависими от приема на калций и фосфор. Млечните продукти – мляко, кашкавал, сирене, са задължителни за диетата на бременната. Недостигът води до остеопороза на майката и склонност към чупливи кости и кариеси на детето впоследствие.
Солта в диетата не е необходимо да се ограничава, но не бива и да се прекалява. Злоупотребата повишава риска от високо кръвно налягане и всички свързани с това неблагоприятни последици за майката и плода.
Приемът на течности трябва да е минимум 2 литра и повече дневно особено в горещите летни дни.
Сутрешното гадене и повръщане са чест спътник на бременността. Обонянието е изострено и е променен вкусът към различни храни. Бременната е чувствителна на силни подправки, препържените храни, мазнини. Те засилват гаденето и повръщането. Това нарушава храненето и често налага хоспитализация. Вареното и задушено месо и зеленчуци са за предпочитане. Често бременните проявяват апетит към неща, които никога не са обичали – боза, маслини, месо.
Алкохолът и цигарите са абсолютно забранени за бременните. Пасивното тютюнопушене – също. Рисковете са много изоставане на растежа, преждевременно раждане, вродени малформации – сърдечни пороци, скелетни аномалии, умствено изоставане…Можели една бъдеща майка да рискува толкова?
Разнообразното и пълноценно хранене на бременната жена осигурява всичко необходимо на бебето. Добавката на фолиева киселина намалява риска от вродени дефекти на нервната система. Железните препарати са задължителни при вегетарианки и анемични жени. Добавката на витамини и минерали в останалите случаи е ненужна. Приемът на медикаменти по правило задължително се съгласува с акушергинеколог.
7 горещи въпроса, които тревожат бъдещите майки
Add comment