Има няколко профилактични прегледа, през които всяка жена би трябвало да преминава по веднъж годишно. Може и да ти се струва излишно, но повярвай, не е. Профилактичните прегледи могат да спасят живота ти.
Ще ти помогнем да си направиш списък с изследванията, които трябва да си правиш поне веднъж годишно в името на собственото си здраве. Да, здравословната храна и физическите упражнения помагат, но не винаги и не за всичко. Свикни с мисълта, че посочените долу прегледи трябва да минат в графа „задължителни“.
Сърце и кръвна картина
В днешното забързано ежедневие, наситено със стрес, все повече жени се оплакват от проблеми със сърцето, а доскоро се считаше, че това, особено в средна възраст, е „приоритет“ на мъжете. Сърдечните проблеми имат различни симптоми – слабост, аритмии и др., но общото между тях е, че обикновено връхлитат внезапно и са доста неприятни. Профилактиката е много важна – не забравяй за движението и здравословната храна, но добави и рутинния преглед при специалист към превантивните мерки. Прегледът включва електрокардиограма, измерване на кръвното налягане, изследване на нивата на HDL и LDL (т.нар. „лош“ и „добър“ холестерол), нивата на захар и триглицериди в кръвта. Най-сигурно обаче е да се направи пълна кръвна картина.
Гинекологичен преглед
При всеки профилактичен преглед при гинеколога ти той проверява за възпалителни процеси и обръща особено внимание на състоянието на маточната шийка, което трябва да се следи внимателно още от ранните тийнейджърски години. Там е едно от най-слабите места в женския организъм. Прегледът задължително трябва да включва цитонамазка от шийката на матката, която след това се изпраща за лабораторно изследване, целящо да открие в ранен етап евентуални клетъчни изменения. (Колко често трябва да се прави цитонамазка? )
Мамограф
След навършването на 40-годишна възраст не трябва да бъде подценявана опасността от рак на гърдата. Посещенията при мамолог трябва да бъдат ежегодни или в най-лошия случай – веднъж на две години. Особено внимателна трябва да бъдеш ако в семейната ти история има случаи на това заболяване. Не забравяй – изследванията показват, че ако ракът на гърдата се диагностицира в най-ранен стадий, шансът за благоприятен изход е 97 %!
Профилактика на дебелото черво
И този преглед трябва да е сред задължителните в твоя график. Защо ли? Ами защото заболяванията и ракът на дебелото черво се срещат все по-често през последните години. Изследването, наречено колоноскопия, не е особено приятно – през ректума в дебелото черво се вкарва фиброоптичен апарат. Струва си обаче, защото ракът на дебелото черво е третият най-разпространен в световен мащаб, а открие ли се навреме, може да бъде излекуван.
Не забравяй кожата
Лятото вече е тук, слънцето напича все по-силно, идва време за море и за плаж. А знаеш, че колкото и да е приятно, продължителното излагане на директни слънчеви лъчи крие опасности за кожата ти, нали? Всяка жена над 18-годишна възраст трябва да посещава дерматолог поне веднъж годишно. Отделно от това, не е зле от време на време сама да преглеждаш добре кожата по тялото си от главата до петите, следейки за нови бенки, промяна на големината и цвета на стари, както и други съмнителни образувания. Меланомът е коварно заболяване, но хванат навреме, се лекува успешно. (Бенка… или рак на кожата? )
Въпрос: Напоследък много се говори за ваксините и имунизациите, за ползата и вредата от тях. Къде е истината?
Отговор: Грижи се за имунната си система! Никой не те кара да ставаш хипохондрик или да се ваксинираш всяка есен срещу грип, но има задължителни имунизации, които трябва да спазваш! Следвай стриктно имунизационния календар и си прави навреме поне всички задължителни имунизации и реимунизации. Със сигурност не всички знаят, че ваксината срещу тетанус например трябва да се подновява на всеки десет години. Достатъчно е просто да посетиш личния си лекар, за да разбереш дали не си пропуснала някоя важна задължителна имунизация.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment