Дали за работа или за забавление, днес прекарваме часове наред пред дигиталния екран. Но безкрайните часове вглеждане в компютъра или таблета могат да навредят сериозно на очите ни. В медицината вече е въведен терминът синдром на компютърното зрение, който обхваща различни проблеми със зрението, резултат от продължителната употреба на компютър или други устройства с дигитални екрани. Добрата новина е, че пораженията не са необратими, но притеснителната е, че засягат над 75% от потребителите на тази техника.
Какво се случва?
Очите се фокусират добре върху образи, които имат ясно очертани граници и силен контраст между фона и изображението – например печатен материал с черни букви на бял лист. Случаят с дигиталните букви и символи обаче е различен – изображенията, появяващи се на монитора, се състоят от хиляди миниатюрни точици, наречени пиксели. Очите ни се затрудняват да възприемат електронно генерираните пикселни образи много повече и се напрягат непрекъснато. Постоянното свиване и отпускане на очните мускули в опита ни да фокусираме по-добре изображението върху монитора ги преуморяват. Започваме да ги присвиваме, усещаме трепвания и дори получаваме тикове, докато се взираме в екрана.
Други фактори, които предизвикват появата на синдрома, могат да бъдат недостатъчната влажност около очната ябълка или т. нар. сухо око (затова се слагат капки, известни като изкуствени сълзи), „греенето“ и бликовете (отблясъците) от монитора, недоброто осветление и неергономичният стол, които влияят отрицателно на зрителното поле.
Какви са симптомите?
Най-честите оплаквания при синдром на компютърното зрение са: напрежение и умора на очите, сухота, парене, зачервяване, дразнене (усещане сякаш имате песъчинки в очите), фотофобия (свръхчувствителност към светлината), замъглено виждане, двойно виждане, главоболие, болки във врата, раменете и гърба, затруднения при четене на дигитален текст (изкривени редове, „бягащи“ букви и цифри по екрана), появата на ореоли около изображенията на монитора, затруднения при шофиране или нарушено нощно виждане след работа с компютър.
Кои са най-засегнати?
Статистиката показва, че оплакванията са най-чести при хората над 40-годишна възраст, когато естествено намалява и способността на окото да фокусира идеално предмети на близко разстояние. Освен това през последните пет години се наблюдава лавинообразно увеличение на пациенти с нарушения на зрението поради прекомерна употреба на дигитални устройства. Установено е, че млади и стари се взират повече от 8 часа на ден в екраните на компютъра, лаптопа, таблета, всички видове клетъчни телефони, електронни издания на вестници, списания, книги.
Какви предпазни мерки можем да вземем?
Дори професията ви да предполага да сте „залепени“ за компютъра, а свободното си време да прекарвате повече във виртуалната мрежа, отколкото в реалното пространство, може да предприемете някои превантивни стъпки.
Мигайте често
Установено е, че нормално хората мигат 12 пъти в минута, но когато сме пред екрана на компютъра, го правим много по-рядко, до 5 пъти в минута. Това е причината за нарушеното овлажняване на окото и оттам – неприятните симптоми на сухото око. Затова свикнете да примигвате често-често пред монитора. Изкуствените сълзи също помагат за овлажняване на очите.
Спазвайте правилото 20-20-6
Взимайте си почивка на всеки 20 минути, като „отлепяте“ очи от монитора поне за 20 секунди и фиксирате погледа си върху предмет на разстояние около 6 м от вас. Или накратко – погледнете през прозореца.
Предотвратете вредата от отблясъците
Те не идват само от светлината на екрана, осветлението и слънцето в помещението също се отразяват в него и уморяват очите. Затова нека компютърът ви да е по възможност с „гръб“ към прозореца, или сложете щори и ги регулирайте така, че светлината отвън да не пада директно върху екрана. Вместо силно централно осветление сложете настолни лампи с мека светлина. Ползвайте монитор със защитни филтри.
Разположете правилно екрана и стола си Мониторът трябва да е на 50-65 см от вас, а първият ред от текста, който виждате на екрана, трябва да е на нивото на очите ви. За да се нагласите удобно, ще ви помогне ергономичен стол, а ако ползвате печатан текст пред компютъра, сложете листа на поставка и възможно най-близо до екрана.
Проверявайте редовно зрението си
Лекарят офталмолог ще ви посъветва дали се нуждаете от специални очила за работа с компютър, дори ако нямате проблеми със зрението. Ако пък сте късогледи, далекогледи или с астигматизъм и носите коригиращи очила, зрението ви е подложено на още по-голямо изпитание. Проверявайте го поне два пъти в годината при специалист, купувайте си очила само от магазини за оптика и по рецепта от офталмолог.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment