В малки дози перфекционизмът е добро качество, но когато прекалявате с него, може да вгорчи живота ви. Ето защо не бива да сте извънредно взискателни към себе си.
Стремите се да сте най-добри на работното място, в семейството, като майка… Но дали ще издържите на напрежението да бъдете супер родител, съвършената съпруга, отличната домакиня и перфектната служителка. Когато искате да свършите всичко до най-малките детайли сама и идеално, това най-често става за сметка на свободното ви време. Започвате да се питате дали вашият перфекционизъм ви прави щастливи? Какво мислят за вас близките ви, колегите и съседите? Дали успявате да се справите с всичко в рамките на 24-те часа на денонощието и дали това вечно препускане не ви коства свръхусилия?
Бъдете по-малко стресирана майка
Бдите като орлица над отрочето си – готвите му любимото ястие, следите дали си е написало домашните, помагате му да си научи уроците, стараете се винаги да е подредена стаята му, проверявате дали ходи на тренировки… Непрестанно контролирате как се справя детето ви със задачите си, защото искате да е блестящ ученик, да знае чужди езици, да спортува, да е добре нахранено и облечено. Желаете да просперира и сте непрестанно в контакт с него.
Рисковете: Вашата всекидневна хиперактивност може да ви попречи да изпитате удоволствието от това, че сте с децата си. От друга страна, хлапето трябва да влезе вьв вашия ритъм, ако иска да не Ви разочарова, което затруднява и него. Така пред малчугана има две възможности – или да се опитва да прави всичко много добре, или да ви окаже съпротива. Няма как свръхнатоварването да не ви се отрази – започвате да проверявате наистина ли сте загасили фурната, дали не сте пропуснали да подмените кърпите, питате се дали сте си измили ръцете… Всъщност това са симптоми на обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР), от което страдат много перфекционисти. Обяснението: Често този тип поведение е следствие на вашето детство – имали сте взискателна майка с твърде Високи претенции към себе си и към Вас. Не забравяйте, че жените обичат да се самообвиняват и самочувствието им страда, когато не успеят да свършат всичко сами. Често жените са критикувани от техните майки и свекърви, че не правят дадено нещо добре като другите жени, което може да ги обижда и депресира.
Решението: Помислете дали вашите постоянни изисквания към вас самата не стресират и децата ви. Ако не сте така претенциозни кьм тях, навярно ще им дадете възможност да проявят и лична инициатива, да са по-сигурни в себе си.
Не бъдете вечната сянка на подрастващите. Повярвайте им, дайте им свободата да се справят сами с ангажиментите си. Важното е да изградите в децата чувство на отговорност, а не да ги научите да чакат на вас, за да подготвяте домашните. Така и на вас ще ви остане повече свободно време. Разпределете ангажиментите по отглеждането на детето с вашия партньор. Нека той да го води на тренировките или докато вие сте с хлапето, той да върши домакинската работа.
Намалете напрежението в работата
Гледате сериозно на задълженията си и се товарите с все повече и повече дейности, за да се харесате на началника. Това е нормално. Лошото е, ако непрекъснато имате чувството, че не сте свършили работата си както трябва и ви е страх да не ви съкратят. Живеете в непрекъснат стрес дали всичко е наред, нарушава се сънят ви, нямате спокойствие и сте под постоянно напрежение, което ви кара да работите все повече и повече.
Рисковете: Няма да издържите дълго на този ритъм. Пренапрежението в работата дава отражения върху здравето Ви. Може да попаднете в графата на тези, които с години не вземат отпуск. Не забравяйте, че големият стрес пречи да Вършите работата си добре. Когато прекарвате повече време в службата, това не само ви натоварва, но може да Ви причини неприятности с колегите, които ще сметнат, че се „натягате“ на началството. Обяснението: финансовата криза, страхът от безработицата и стагнацията на пазара на труда карат мнозина да дават максимума от себе си. Ако сте имали строги и изискващи от вас родители, вие ще си поставяте все по-високи цели в професионален план. Може би като дете сте желаели да спечелите вниманието и любовта на родителите си с добрите оценки и успеваемост навсякъде. Непрекъснато сте се състезавали със своите братя и сестри във всяко нещо, този стремеж да сте най-добрите ви е останал и досега.
Решението: Преосмислете поведението си. Проблемът е във вас. Не е нужно да се претоварвате, за да получите потупване по рамото. Напишете си какво трябва да свършите за деня. Кажете си: „Ще е добре, ако мога да свърша това…“, а не: „Трябва да го направя на всяка цена.“ Не давайте обещания пред шефа си, че ще свършите всичко за кратко време, за да спасите положението. Дори да имате тази възможност, претоварването оставя следи върху вас. И не забравяйте, че имате и други приоритети: децата, партньорът и достатъчно време за отдих.
Не мечтайте за идеалната връзка
Стремите се да бъдете идеалната съпруга. Убедена сте, че сте срещнали истинската любов и любимият ви обича искрено, но той забравя рождения ви ден, не забелязва красивата ви рокля и новата ви прическа.
Рисковете: Истинският ви стремеж трябва да е за хармонични отношения в дома. Но не може да сте радостни, когато цялото семейно бреме пада върху вашите плещи. Понякога това ви депресира и смятате, че не сте интересна вече на партньора си. Пори когато ви обсипва с похвали и комплименти, смятате, че не са искрени. Обяснението: Боите се, че за да бъдете идеална съпруга, са нужни много усилия. Все ви е страх, че партньорът Ви може да не Ви обича достатъчно, да не го привличате вече. Причините за това чувство са различни: Може би като дете, родителите са Ви критикували постоянно, не са били нежни и любвеобилни с вас. Може да сте изживявали болезнено кавгите или раздялата между майка ви и баща ви. Причината може да е и в преживяна от вас любов с неприятен край. Това ви кара да се боите, че ще преживеете ново подобно разочарование.
Решението: Трябва да преосмислите изискванията си и това ще Ви помогне да сте по-малко разочаровани от партньора.
Направете анализ на вашето минало и детство. Говорете откровено с любимия какво ви тежи и по какъв начин можете да върнете хармонията в отношенията ви.
Опитайте се да не драматизирате най-малките недоразумения. Добрата партньорска двойка не е тази, при която Всичко на пръв поглед е перфектно, а онази, в която цари уважение и разбирателство.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment