Ако следвате модната тенденция да се отглеждат странни стайни растения с необичайни цветове и деформирани стъбла, изберете екзотичната бовиея
Луковичната лиана е толкова оригинална, че веднага ще стане ваша любимка.
Кръстена е в чест на английския учен, създател на кралската ботаническа градина и любител на редки растения Джеймс Боуи. Въпреки почти двестагодишната си история като културно растение бовиеята си остава рядка. Но благодарение на интернет вече е много по-лесно да си набавите голямата луковица на африканската красавица. В природата се среща най-вече във влажните райони на Кения и Танзания, където е популярно лекарствено растение.
Бовиеята не образува листа, а само стъбла, които се разклоняват и вият с метри
На пръв поглед светлозелената луковица прилича на ряпа. Тя расте непрекъснато и може да стигне до 60 см височина. Във всяка има по 8-10 зародишни пъпки, но за година покълват само две. Затова цветето разкрива пълната си прелест след време.
Зародишите са много крехки, луковицата трябва да се пипа внимателно и в никакъв случай да не се стиска с пръсти. През първата година се образуват подобни на лук листа, които бързо загиват. Едва след това ще порастат характерните пълзящи стъбла.
В развитието си цветето има ясно изразен период на покой.
При прохлада и влага расте активно, а през горещия и сух сезон заспива. Ако не осигурите през есента и зимата по-ниски температури и влажен въздух, надземна част въобще няма да се образува.
По средата на активния си период бовиеята цъфти
Малките звездовидни бели цветчета се отварят на върха на стъблата. После цялата надземна част постепенно отмира. Покоят продължава от 2 до 6 месеца.
Бовиеята няма изисквания към светлината. Най-красива става на полусянка или при меко разсеяно осветление. Но е устойчива и на слънце. Студоу-сгойчива е, ще понесе температури почти до нулата. Може да се отглежда във всякаква стая. Но при топло зимуване по-бързо ще губи декоративната си стойност и ще трябва по-често да подновявате цветето. Най-добре ще се чувства при температура 10-15 градуса през студените месеци. Ако е на по-топло, може и да не цъфне, но ще продължи да расте.
Ключовият момент при грижите за бовиеята е внимателното поливане
Въобще не понася подгизване на почвата. Изчаквайте тя да изсъхне добре, преди да сипете вода. В никакъв случай не мокрете луковицата. При прохладно зимуване напълно спрете поливните. Ако я държите на топло, намалете честотата им 2-3 пъти. Няма нужда да повишавате влажността на въздуха.
Бовиеята се подхранва само след появата на първите стръкове до пика на цъфтежа. Достатъчно е да торите веднъж на месец с по-голямо от указаното разреждане на препарата. Използват се само подобрители за луковични растения. Реагира добре и на препарати за сукуленти.
Тънките и виещи се стъбла имат нужда от подпори или място, от което свободно да се спускат. Бовиеята се пресажда всяка година само ако образува дъщерни луковици. Саксията се сменя и ако стане прекалено тясна, а корените излязат през дренажните отвори. Пресажда се в началото на активния растеж. Подходяща е лека и хранителна почва за стайни растения. Добре е да добавите пясък. На дъното задължително се прави висок дренаж. При засаждането луковицата не се заравя напълно. Половината трябва да остане над почвата. Дори е по-сигурно да е почти цялата на открито.
Add comment