Трикът, за да постигнете успех, е да отстраните всичко, което прилича на задължение, и да представите четенето като удоволствие
Не сте закъснели, ако имате току-що дипломиран първокласник. Но и за ученик в следващите класове не се обезкуражавайте дори усилията ви досега да не са дали резултати.
Да представите четенето като удоволствие означава на първо място да не поставяте норми – „Всеки ден четеш по 20 страници и тогава играеш“. Не противопоставяйте книгите и любимите занимания със заповеди „Четеш 1 час и после имаш право да сядаш на компютъра или да излизаш навън“. Това е най-лесният начин да отблъснете детето от четенето.
Най-напред занесете вкъщи книги, които смятате, че ще са му интересни
Разкажете история около тях, гледайте филми. Може да се изненадате колко запленен е първокласникът от Хари Потър, въобще не се стряска от дебелите „тухли“ и възнамерява да изгълта цялата поредица.
Ако не иска тези, опитайте други. Не се отчайвайте. С постоянство накрая все ще улучите какво харесва – приказки, енциклопедии, комикси.
Около месец следвайте този новооткрит негов вкус и после пробвайте с друг жанр. Нали помните – целта е малкият ученик да се запали по четенето и да започне да отделя време за него, така че му угаждайте. Това е големият ефект, който гоните. Въобще не се притеснявайте от детайли – примерно, че ваканцията не е стигнала, за да се справи детето с препоръчителния списък.
За него елегантно напомнете чак след като видите желание и поне подобие на навик за четене. Прегледайте го заедно. Потърсете в домашната библиотека кои заглавия имате, вижте дали сте ги чели, поканете детето да разкаже какво си спомня от тях. Може да идете в книжарницата и да изберете книги, които нямате. Не струпвайте обаче всички – купчината ще го стресне.
На детето ще му е любопитно да го заведете в обществената библиотека и да вземете едно-две от заглавията. Там има срок за връщане, а то може да се амбицира да покаже на би-блиотекарките колко бързо чете и така списъкът да свърши неусетно.
Ако смятате, че с повече желание ще чете на таблета или на компютъра вместо на хартия, не се колебайте за този вариант. Четенето си е четене, няма значение от какъв носител.
Add comment