Лятото е най-подходящият сезон да откажете малкото дете от памперса и да свикне с гърнето
Специалистите не посочват конкретна възраст за този не съвсем лесен преход. Изследвания показват, че между 15-ия и 19-ия месец хлапетата са по-склонни да сядат на гърне отколкото по-рано.
Има знаци, че е настъпил удобният момент. Щом бебето се научи да стои стабилно на крачетата си и да върви без помощ, физически е готово. Сигурно сте забелязвали как в някои моменти то спира да играе и придобива замислен вид -усеща, че върши онази работа. Друг много показателен белег е, когато остане сухо след дневния сън.
Според съвременните схващания за възпитанието не бива да прилагате принуда в приучаването към хигиенни навици
Но и с пасивно чакане не помагате на детето. Трябва да пробвате и да насърчавате.
След събуждане слагайте бебето на гърнето за 10-ина минути. Останете до него и му говорете, използвайки думите „пиш“ и „ако“. Може да го занимавате с книжки и играчки. Повторете процедурата след обедното хранене и вечер преди лягане.
В началото е трудно. Постепенно детето все по-ясно осъзнава какво се очаква от него. За около месец би трябвало да започне да си казва поне за голямата нужда.
Всеки път, когато пусне в гърнето, ръкопляскайте, казвайте „браво“ и се усмихвайте. От похвалите то разбира, че е свършило нещо правилно и ще продължи да се старае.
Махнете памперса и започнете да му обувате гащички най-напред вкъщи. Бъдете готови за инциденти и не се карайте. Целта е, когато детето се напишка, да усети, че е мокро. Това ще го накара да почувства разликата с памперсите и да разбере защо е важно да предупреждава за нуждите си. Скоро след това редовно слагайте гащички и когато излизате на разходка, като не забравяте да вземете резервен чифт. Оставете памперс само за през нощта.
Момиченцата по-бързо се приучават към хигиена, твърдят специалистите
За да ускорят процеса при момченцата, някои майки прилагат стария успешен трик да ги изпишкват в буркан или кофичка. Привикването към гърне и за малка нужда трае от 6 седмици до няколко месеца.
След като детето вече е придобило хигиенни навици, е възможно понякога да има пропуски, защото се е залисало в игра. Не го укорявайте. Преобуйте го и го и го предупредете да внимава повече.
Add comment