Да ти имам проблема, си казвате, като слушате приятелка да се оплаква, че не може да си купи прекрасните обувки
И това е така, понеже мъжът й ще я нарече шопинг маниачка
Вашият проблем е точно обратният – възлюбленият не само не ви пита „Ти да не си стоножка“ при поредния чифт обувки, ами и сам харчи на воля. Не за себе си, а за вас, за семейството. Резултатът е, че към края на месеца броите стотинките или пък че един лев не можете да спестите.
Със скъперник трудно се живее, но и с Господин Широки пръсти хич не е лесно. Стиснатия мъж все някак ще го убедите да купите необходимите неща, за разточителния трябва специална стратегия. Не си въобразявайте, че можете да го превъзпитате, просто създайте правила и навици за управление на бюджета.
Катафалката няма ремарке
Помислете защо мъжът ви е такъв. Понякога безмерното харчене е компенсаторен механизъм – той постоянно се чувства потиснат от нещо или от някого и избива комплекси чрез удоволствието да пръска пари. Това обаче се среща по-често при жените от-колкото при мъжете.
Понякога мъжът така е възпитан – родителите му са от хипи поколението (каквото и да значи това в България) и никога не са мислили особено задълбочено за утре. Понякога има събитие в собствения му живот, което го е накарало да осъзнае, че материалните придобивки имат смисъл само ако правят по-хубаво всекидневието тук и сега. Че по-добре да си купите кола втора употреба и С нея да ходите на екскурзии през почивните дни, отколкото да висите вкъщи, докато спестите за нова.
Понякога си е такъв по-характер – луксозен. Готов е да се глезите половината месец, а другата половина да я карате скромно, ако се налага. Не му харесва да живеете умерено през цялото време, защото това му създава усещане за устойчива мизерия.
По принцип е вярно, че работим, за да изкарваме пари и да живеем с тях, а не живеем, за да изкарваме пари, без да си доставяме удоволствия с тях. Но наистина не е твърде далновидно, ако доходите не ви стигат, за да избутате месеца, не успявате да заделите резерв за спешни случаи или да си позволите разход, който изисква известни натрупвания. Не защото печелите малко, а защото мъжът ви харчи с щедра ръка.
Такъв мъж няма да промените – той е убеден, че „катафалката няма ремарке“ и винаги ще купува за вечеря сьомга вместо скумрия, докато има пари. После ще купува боб, докато дойде следващата заплата.
Следователно изходът е да не го оставяте той да пазарува, нито да управлява семейния бюджет.
Като си го знаете какъв е, много повече ядове ще си създадете да му поверите касата, а после с гневен тон да питате „Къде са парите“. Бъдете сигурни, че може да ви обясни къде са. Нито ги е дал по жени, нито ги е изпил с приятели (това са възможни сюжети, но не за тях е темата). Похарчил ги е напълно смислено според собствените си критерии.
Add comment