Вашият тийн постоянно опява да му купите това или онова
Преди да се оплаквате, си кажете честно, че „заслугата“ е ваша – от малък той е свикнал да получава, каквото поиска. Не сте само вие. Много родители, все по-ангажирани от работа, нямат търпение да отказват. По-лесно им е да купят, вместо да обясняват защо не. А наследниците искат още и още. Заживяват със съзнанието, че могат да получат всичко, стига да помрънкат достатъчно дълго.
Постоянното угаждане на материалните прищевки обаче е крайно вредно за оформянето на характера. Дори да имате финансовата възможност сега да осигурите на тийна това всичко, утре животът ще му откаже нещо, което не се купува с пари, а той няма да е готов за въпросния отказ.
Когато децата са малки, трудно разбират, че не всичко може да е тяхно. Когато са тийнейджъри, го знаят чудесно. Затова пък вече са достатъчно големи, за да умеят да ви манипулират.
Най-често манипулацията гласи нещо от рода на „Всичките ми приятели го имат, защо само аз не мога да го имам?“, „Вие купувате само за себе си, за мен – нищо!“, „Вие купувате само на сестра ми/брат ми, мен ме пренебрегвате“, „Защо всички други майки и бащи могат да си го позволят, а вие не?!“ И така нататък. Вас ви жегват подобни изказвания, докосват достойнството ви и събуждат чувството ви за вина.
Дори да имате основание за нея, не позволявайте тийнът да се възползва от това. Забранете си да му купувате каквото и да е -дори и да му е нужно, ако се е опитал да се сдобие с него чрез манипулация.
За да го откажете да иска постоянно нови вещи, го включете в месечното разпределение на финансите. Така ще го накарате да се чувства голям и в същото време ще му покажете, че нито лев не излиза от семейната хазна без необходимост.
Тийнейджърите рядко се замислят за всички харчове. Те виждат само това, което се внася вкъщи -храна, дрехи, понякога сметките за ток, вода, парно. Когато се запознаят с пълния списък на приходите и разходите, ще им стане ясно, че балансът често е твърде крехък. Обяснете целите, за които спестявате пари. Сигурно имате такива, колкото и да печелите.
След като сте запознали наследника си със семейния бюджет, можете да му предложите сделка. Вие ще му купувате това, което му е необходимо и нямате предвид маркови маратонки само защото приятелят му е получил такива за Великден, пише „Всичко за семейството“. Ще му давате и договорена сума джобни на определено число от месеца. Може да разполага с нея, както намери за добре. И ако успее да спести от тези пари за месец, два или три, нямате нищо против да си купи, каквото си иска.
Add comment