С възрастта постепенно губим способността си да чуваме високочестотни звуци. На тази база са разработени някои по-нестандартни устройства, като например за прогонване на шумни тийнейджърски компании.
При активиране джаджите издават резки неприятни звуци с честота около 18 килохерца, които не пречат на хората в напреднала възраст, защото те не ги чуват, но са неприятни за младите и компанията се отдалечава.
Подобно устройство се използва например от собствениците на някои магазини в Лондон, когато към магазина им приближават групи младежи със съмнителен вид.
3-те най-малки кости в тялото се намират в ухото и могат да се поберат заедно върху 1 стотинка. Наричат се чукче, наковалня и стреме и вибрират в отговор на звука. Разположени са в средното ухо, между външните структури на външното ухо и ушния охлюв, изпълнен с течност, който изпраща сигнали директно към мозъка. Без тях ще бъдем напълно глухи.
С точност до 3 градуса сме способни да определяме посоката, откъдето идва звукът. Ако източникът е отляво, то лявото ухо го долавя с няколко секунди по-рано, отколкото дясното. В мозъка ни обаче трябва да достигнат сигналите и от двете уши едновременно, за да реагира и определи откъде идва звукът, пише „Журнал“.
Силата на различни източници на звук в децибели (dB)
20 dB: тиктакане на часовник, тих шепот
35 dB: приглушен разговор
50 dB: говор със средна сила на гласа
65 dB: разговор на висок глас
80 dB: движещ се автомобил, детски плач
95 dB: звукът от метро или влак
110 dB: шум от въртолет, музика в концертна зала, дискотека
При шум от 110 dB нагоре възниква т. нар. шумово опиянение и се появяват признаци на агресивност в поведението.
360 милиона са хората със слаб слух или напълно глухи по света. В развиващите се страни най-разпространената причина за загуба на слуха е хроничният отит.
В развитите страни хората най-често губят слуха си заради продължителното въздействие на силен шум – например от производствени процеси или редовно слушане на високо пусната музика.
Add comment