Договорете се c юношата че всеки си има стая и само холът е неутрална територия
Съжителството с тийнейджър може да бъде както кошмар, така и вълнуващо приключение. Зависи как поставите нещата. Тъй като вие, родителите, сте по-опитните, разумните и улегналите, е ваша задача да въдворите мир у дома.
За да се чувства по-самостоятелен юношата, е добре да има своя стая. Ако децата са две или повече, може да ги разделите със стена от гипскартон или поне с перде. Разберете се предварително, че тийнът ще учи, сърфира из интернет, почива в собствената си стая. Същото се отнася и до вас. Когато искате да си поговорите, да гледате телевизия или да вечеряте, се събирайте на неутралните територии – в хола или кухнята.
Няма нужда да нахълтвате в стаята на тийнейджъра и да му крещите, че е време да я изчисти. Кажете, че тя си е негова и вие вече не отговаряте за реда и хигиената там. Но и той, и приятелите, които му гостуват, ще се чувстват комфортно, ако от време на време раз-требва. Не ровете в купчината дрехи, хвърлена на стола, за да откриете мръсните. Предупредете, че ще се погрижите само за облеклата, които самият той сложи в коша за пране. Бъдете сигурни, че ще го направи, когато запасът му от чисти дрехи свърши. Не се изкушавайте да пускате прахосмукачката.
Щом стаята стане твърде прашна, тийнейджърът сам ще го направи. Не очаквайте обаче да се сети да си смени чаршафите. Вие му дадайте нови, но го оставите сам да си оправи леглото. Не се надявайте в стаята да се възцари безупречен ред. Жизненото пространство е отражение на мислите на човека, който го обитава. И тъй като в тийнейджърска-та глава цари хаос, същото се случва в стаята му. Когато мислите на сина или дъщеря ви се избистрят, ще започне да подрежда около себе си. Бъдете търпеливи, това все някога ще се случи.
Обяснете веднъж завинаги, че юношата не бива да яде извън кухнята. Ако сте купили определени продукти, за да приготвите вечеря, му оставете бележка. Иначе е огромен шансът да изяде именно нещата, които ви трябват, и да остави непокътнат обяда, който сте предвидили за него.
Ако тийнейъджърът разполага със собствена баня, в нея трябва да важат същите правила като в стаята му. Но ако помещението за къпане е общо, тогава е по-добре да бъде подчинено на законите в хола. Иначе казано – там никой не бива да разхвърля и тийнейджърското присъствие почти не бива да се усеща.
Щом искате помощ в домакинството, не поставяйте ултиматуми. По-добре оставете тийнът сам да избере как да ви даде едно рамо. Повечето момчета обичат да майсторят разни неща, момичетата са по-склонни да пазаруват, да готвят и да внасят нововъведения в обзавеждането. Няма нужда да плащате за услугите. И без това му давате джобни, а и самите вие не получавате пари за домакинската работа.
За да живеете щастливо и мирно под един покрив, се разберете кой кога ще кани гости. Излишно е да принуждавате юношата да присъства на вечерите с вашите приятели, ако му е скучно. Но и не бива да допускате негови връстници да вдигат олелия, когато си почивате. Разберете се така: или ще ги кани, когато вие не сте у дома, или ще му дадете пари, за да наеме малък клуб, в който компанията да шуми на спокойствие, когато има повод за празнуване, пише „Всичко за семейството“. Подобно решение излиза по-скъпо, но е по-цивилизовано.
Както обикновено, най-важното е да давате личен пример. Ако у дома самите вие се съобразявате с тийнейджъра, и той ще се отнася с уважение и разбиране към вас.
Add comment