Някои малки ученици лесно се концентрират и бързо подготвят уроците си
За други ученето си е направо мъка, затова често правят почивки, занимават се със странични неща и процесът се проточва до вечерта.
Изследвания, проведени в началните класове, показват, че децата, които се учат добре, имат твърдо определено време за домашните и се придържат към него. Обратното – повечето изоставащи нямат.
Специалистите съветват подготовката за следващия ден да започва винаги по едно и също време. В началото това изисква известно усилие, но когато навикът се установи, всичко става по-просто. Според психолозите в определения час у детето се появява осъзнато или неосъзнато предразположение към умствена работа.
Когато заниманията започват и протичат без протакане, обикновено дават добри резултати. Бюрото на малкия ученик също играе роля за вътрешната мобилизация.
Нека то се използва само за учене и да не се свързва с дейности, които не изискват съсредоточаване. Иначе и най-дребното нещо може да стане повод за разсейване. Например малка играчка или част от конструктор лесно ще привлече вниманието на детето. Първоначално то ще реши да я премести и така неволно може да се заиграе, отлагайки ученето.
Обичайна причина за разсейване е подостряне на молив, търсене на линия или тетрадка. След подобно прекъсване са необходими усилия, за да се продължи учебната работа. Това може да се избегне, като изисквате от детето да приготви всичко необходимо, преди да седне на бюрото.
Наблюдавайте го отстрани как подготвя уроците си, за да го насочите към правилно разпределение на задачите. Ако без затруднения започва работа, предложете му първо да се заеме с по-трудните. Когато се поумори, ще дойде ред на по-лесните. Ако бавно влиза в работен ритъм, но продуктивността му постепенно се увеличава, подходяща е обратната тактика, пише „Всичко за семейството“. Принципът е един: сложните и неприятни занимания трябва да се извършват във върховата точка на работоспособност.
Add comment