Работите упорито, също като колегата по бюро
А той е далеч по-успешен. Преди да решите, че сте недооценени, потърсете причината в себе си. Може би имате вредни навици, които ви спъват по пътя към кариерното развитие. Ако сутрин най-напред преглеждате личната си поща и всеки обед удължавате почивката си с няколко минути, кой е виновен? Възможен е и другият вариант – от пренапрягане допускате грешки, от преработване се уморявате и ставате неефективни. Вредни навици дебнат отвсякъде, най-често нехаем за тях и дори не ги осъзнаваме.
Специалисти от Института по психология към Масачузетския университет препоръчват тези две стъпки за преодоляване на проблемите, които ни спъват по пътя към успеха.
Уволнете вътрешния си критик. Мнозина не успяват да се справят с вредните си навици заради строга самокритика. Колкото по-бързо разберете, че идеални хора няма, толкова по-лесно ще преодолеете проблема. Но това не означава, че трябва да се отпускате. Не сте идеални, но винаги може да станете по-добри. Чувството за вина за собственото несъвършенство не трябва да ви спира в борбата с вредните привички. Направете списък на тези навици, от които трябва да се избавите. Включете всичко – от дреболиите, които забелязвате само вие, до сериозните проблеми, които ви пречат да бъдете успешни. Послушайте вътрешния си глас, който ви критикува. Това няма да е особено приятно, но чуйте всичко и допълнете списъка си.
Подгответе се за дълъг път. Спасението от вредните навици не става за ден, това е тежък труд, необходимо е време. Учените определят различна продължителност за формиране на нови навици: средно са необходими около 90 дни. Така че три месеца ще трябва здраво да се потрудите. В началото няма да ви е лесно, но след това чувството за гордост от победата ще ви мотивира да спазвате новия си режим. Поговорката „Живей за деня“ интерпретирайте и превърнете в положителен ключ. Когато ви се прииска да се върнете към вредния си навик, си кажете:“ Няма проблем, но ще го направя утре“. Повтаряйте си го ден след ден, докато не изработите нов правилен навик.
Add comment