Малките деца обожават разходката в парка, пикника в планината, риболова, събирането на билки в гората
Богатото разнообразие на растителни и животински видове задоволява ненаситното им любопитство, а чистият въздух им действа благотворно. Психолозите твърдят, че непосредственият контакт с природата е от голямо значение за развитието на детето. В ранна възраст неговото мислене е предимно предметно. Впечатляващите образи и картини от заобикалящия свят обогатяват знанията и практическия му опит. За това трябва и вие да помогнете. Докато вашият син или дъщеря гледа как пчелите прелитат от цвят на цвят, обяснете, че така те опрашват цветята и събират прашец, от който се получава мед. Заедно наблюдавайте поведението на животните и полагайте грижи за тях – поставете хранилки и къщички за птици. Това изгражда чувство на заинтересованост и съпричастност.
Успоредно с умението да различава звуците на природата детето обогатява своя запас от думи, развива речевото си общуване и разширява кръга на интересите си. То става по-наблюдателно, което му позволява да сравнява и анализира. Всичко това е неразривно свързано с формирането на логическо мислене.
Според експертите интересът към естествения свят е най-силен до 10-11-годишна възраст. Затова отрано го развивайте у детето. На три години може да го привлечете към грижите за домашните цветя – заедно ги поливайте и махайте изсъхналите листенца. Много скоро то ще научи, че растенията се нуждаят от светлина, топлина и вода. Вземайте коричка хляб, когато отивате на разходка в парка. Покажете как се рони на трохи, с които се хранят врабчетата.
Поставете на детето задача да събира по едно листо от различните дървета. Вкъщи с помощта на детски енциклопедии определете всеки вид. На 4-5 години то вече е по-наблюдателно. Посъветвайте го да си направи зелен проект – да посее грах (боб) в сандъче или на двора и да следи фазите на неговото развитие. В тази възраст децата с ентусиазъм изпълняват възложените от възрастните задачи.
Към шестата година мисълта постепенно добива аналитични способности. Фактите, които се наблюдават в природата, вече не задоволяват детската любознателност. Търсят се връзките между природните явления, обяснения защо има ден и нощ, как възниква вятърът и каква е причината за смяната на сезоните.
В предучилищна възраст е много важно да насърчавате не само стремежа към знания, но и двигателната активност на чист въздух. Ако с детето често сте били на излет през почивните дни и сте го научили да предпочита пътя през парка, занапред то ще се опита да компенсира седенето в класната стая, като върви пеша до училище и спортува в училищния отбор. Пребиваването на открито има и друг плюс -помага за спадане на напрежението в очите, предизвикано от четене, писане и гледане на телевизия.
Add comment