„Поздрави чичо си Митко, не го ли помниш, миналата година бяхме с неговото семейство на ски“, настойчиво подканя майката своя малък син
Момчето още повече се засрамва от публично направената забележка и свежда поглед надолу. Позната картинка! В стремежа да възпитат добре децата си някои родители се престарават. Съгласете се, че на никого не му е приятно да общуват с него главно с предупреждения, съвети, указания и забележки. Преминавайки границата на допустимото, може да провокирате бунт от страна на детето. Дайте си сметка, че непрекъснатото повтаряне на едни и същи фрази води до изтъркването им и те губят своето съдържание. А и не бива да забравяте, че малките момичета и момчета искат не толкова да слушат, колкото да бъдат чути. За тях е важно да споделят мислите си, да поговорят с родителите си, да получат ласка и внимание.
Как обаче да възпитате детето в добър тон? В ранна възраст то трудно осъзнава всичките ви изисквания за храненето, общуването, поведението на обществено място. Но пък много добре забелязва вашите действия, помни ги и ги възпроизвежда. Ако всеки път, когато влизате в магазин, поздравявате продавачката, ще видите, че без да изисквате това от невръстното си дете, то ще започне да го прави. Обноските, вкусовете и предпочитанията до голяма степен се формират от личния цример на родителите. Много интуитивни и наблюдателни, хлапетата попиват стила на поведение, който всекидневно е пред очите им.
Възпитанието с личен пример оставя трайни следи в живота на човек. Когато думите се разминават с делата, съветите и правилата губят своята тежест, защото детето възприема фактите такива, каквито ги вижда, пише „Всичко за семейството“
Add comment