Няма по-хубаво начало на деня от това детето да се събуди с усмивка и доволно да си тананика, докато закусва
За много хлапета обаче сутрешното ставане за детска градина или за училище е трудна задача. Ако създадете режим за заспиване и събуждане, ще си спестите семейната суматоха сутрин. Първото условие е вие самите да станете навреме, а не в последния момент. Така, събуждайки детето, ще бъдете спокойни, няма нервно да го подканяте да се измъква от леглото.
С влизането в детската стая светнете нощната лампа. Не палете основното осветление, за да не „боде“ рязко очите. Може тихичко да пуснете любимите песнички на детето. Те трябва да са като приятен фон, който все пак нарушава тишината. Не е желателно да включвате телевизор или радио със силен звук. Целунете и погалете детето, казвайки му, че е време да става. Ако всяка сутрин правите едно и също, у детето ще се изгради рефлекс за приятно събуждане – влизане в стаята, слаба светлина, тиха музика, ласка. Следващото по веригата може да е протягане или леко раздвижване в леглото. Имайте предвид, че за пълното събуждане и настройване на жизнените функции от нощен режим към дневен са необходими около 15 минути.
Понякога сънливото дете настоятелно кани родителя да легне за малко при него и да го гушне. Това е много мило, но ако откликнете, рискувате да заспи
те заедно и да закъснеете. |
Не прилагайте тактики за разсънване от рода на отмятане на завивката, издърпване на възглавницата или дори изнасяне на ръце от леглото. Така само ще предизвикате стрес и напрежение.
Ако сутрешното ставане продължава да бъде трудна мисия, преразгледайте режима на детето и направете промени.
Add comment