Доколкото химици са разгадали съставките й, в кока-колата освен газирана вода и захар има и въглеродна и фосфорна киселина
А в лайт колата без кофеин – и Е150, Е952,Е951,Е338,Е330 и Е211.
Е150 е оцветител, който се отделя в процеса на производство на захар със или без участие на реактиви. В кока-колата е добавен амониев сулфат.
Е952 е цикламат, заместител на захарта. През 1969 г. е забранен в САЩ, защото също като захарина и аспартама провокира рак в пикочния мехур на мишки. През 1975 г. е забранен и в Япония, Южна Корея и Сингапур.
През 1979 г. СЗО го реабилитира като безвреден.
Е951 е аспартам, синтетичен заместител на захарта за диабетици. Химически нестабилен е и при високи температури се разпада на метанол и фенилаланин. Първият е изключително опасен. 5-10 мл са достатъчни, за да увредят необратимо зрителния нерв.
Е338 е фосфорна киселина. Може да причини раздразнения на кожата и очите. Използва се при производството на активен въглен, филмова лента, огнеупорна керамика и стъкло, торове, почистващи препарати, лекарства, както и в текстилната промишленост. Служи и за добавка в хлебни изделия и в сладкарството. Тази киселина влиза в реакция с калция и желязото в организма, което намалява плътността на костите и води до остеопороза.
ЕЗЗО е лимонена киселина. Солите й се използват като консервант и стабилизатор и за съхраняване на кръв.
Е211 е натриев бензоат и се използва като антибактериалнаи фунгицидна добавка, например в мармалади, плодови сокове и кисели млека. Опасен е за астматици и алергични към аспирин. Учени от университета в Шефилд твърдят, че предизвиква цироза и паркинсон.
Add comment